Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Първият гръцки хакер отрече всички обвинения

11 Юни 2011 / 12:06:00  GRReporter
1675 прочитания

«Беше извършил впечатляващи удари като този в Интерпол, така че бе логично да привлече върху себе си прожекторите на разследващите органи». Тази забележка, която показва признание е на преподавателя в Техническия Университет на град Лариса Василис Влахос и се отнася за 18-годишния хакер от Агиос Димитриос. Той бе обявен за звезда и занимава не само гръцките, но и американските и френските власти.

Безпрецедентен ли е неговият случай за гръцката действителност? «Безпрецедентна е младата възраст на извършителя и разбира се, арестът. Гръцките хакери са осъществявали впечатляващи удари във времето, като например в експеримента на CERN, които обаче не бяха съчетани с престъпна дейност», коментира Василис Влахос.

Мнозина казват все пак, че бъдещето на 18годишния хакер, когато историята с правосъдието приключи е много вероятно да включва назначаването му като отговорник по сигурността на компютърните системи, както стана с Кевин Митник, може би най-известният задържан хакер, който впоследствие премина от другата страна.

«Не вярвам», казва Василис Влахос, «това ставаше преди. Светът на сигурността на информационните системи е вече съвсем различен. Подобни действия се възприемат като една чисто престъпна дейност и компаниите не искат да си сътрудничат с хора, съдени за престъпления».

«Приема се, че поне в нашата страна съществува доста голямо възхищение относно тези явления», казва на свой ред психоложката Асимина Христопулу. «Една от причините е, че този вид действия не са преминали в съзнанието ни като престъпления или кражба, която обикновено свързваме с материални блага», подчертава Христопулу.

«И разбира се, играе роля това, че всички използваме компютъра, малцина обаче могат да направят това, което е направил въпросният хакер», допълва тя и завършва, че «явленията, свързани с пристрастяването към компютрите ни занимават все повече и ще ни занимават още повече в бъдеще».

Престъпленията и екстрадирането

«Не е необходима специална промяна в законодателството що се отнася до престъпленията, свързани с интернет», коментира от своя страна Константинос Стилияну, докторант по право на телекомуникациите и интернет.

«Престъпленията от Наказателния Кодекс, свързани с това, което се предполага, че е извършил, са следните: член 370 Β, който засяга проникване в компютърни данни или програми, смятани за секретни, член 370 Γ, който засяга незаконно копиране или използване на компютърни програми и незаконен достъп до компютърни данни, както и член 386 Α, който засяга измами с компютри. Тези членове не се отнасят единствено до интернет. Те бяха добавени в Наказателния Кодекс през 1988 и се отнасят като цяло до телекомуникационните мрежи.

«И обратно», продължава Константинос Стилияну, «в гражданските дела, които се отнасят до въпроси на авторското право или свободата на изразяване, например, би било добре законодателството да бъде преразгледано, като се има предвид и интернетът».

«Трябва също така да се подчертае», допълва Стилияну, «че в случая на 18годишния хакер гръцкият наказателен кодекс се прилага и ако негови "жертви" са били само лица и компании от чужбина. Най-вероятно и Америка има законен интерес да го съди, ако негови "жертви" са били американски компании. Дали ще бъде съден и от двете държави зависи от договора за екстрадиция, който има Гърция с Америка. Ако въпросът не се урежда в договор за екстрадиране, суверенно право на Гърция е дали да го екстрадира или не».

Войната със злонамерения софтуер

Светът на хакерите и атаките по интернет се е развил толкова много в международен план, че започва да напомня света на големите компании, със сливанията и … корпоративната отговорност. «Πреди няколко месеца бе разпространена информация за обединяването на Zeus и Spy-Εye. Става въпрос за двете най-известни серии програми за злонамерен софтуер», казва Влахос.Това са програми, с които човек може да се снабди на цени вариращи от няколко стотин до няколко хиляди долара. «Най-интересното е, че тези програми са станали доста удобни за ползване, като предлагат и гаранции, предлагани от някоя голяма компания. Техническа поддръжка, сервиз и т. н.».

Арестуваният 18годишен хакер отхвърли всички обвинения, които му бяха предявени.

«Не съм хакер. Amazon ми изпращаше парични преводи», заяви той. «Никога не съм източвал пари от банкови сметки, имаше печалби от заниманията ми с маркетинг по интернет. Парите, които имах, идват от парични преводи, които са ми изпращали Amazon и Google за реклами в сайтовете на мои клиенти. Що се отнася до тези 130 празни карти, намерени у мен, много от тях са магнитни карти за отключване на стаи в хотели или непопълнени карти, предназначени за сделки на потребители с компании – мои клиенти».

Според информация на вестник “Вима”, това посочи в четвъртък на обяд в защитната си реч пред следователката 18годишният Александър П., арестуван във вторник от Отдела за борба за електронните престъпления и обвинен за «кибератаки» от чужди разследващи органи, но и поради съмнения за електронно проникване в банкови сметки на нищо неподозиращи граждани. 18годишният бе освободен срещу гаранция в размер на 5.000 евро и при ограничителни условия.

Не бе разпитан за «хакерството»

Категории: хакер арест Интерпол злонамерен софтуер Отдел за борба за електронните престъпления
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus