Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Първи ден от Световния форум за миграция и развитие

03 Ноември 2009 / 02:11:06  GRReporter
1156 прочитания

Третият Световен форум по темите за миграция и развитие започна в понеделник сутринта, а тази година домакин е Атина. След множество упреци от различни международни организации за строгите политики, които гръцкото правителството предприе по отношение на имигрантите в страната, провеждането на форума дава на Гърция една голяма „червена точка”.

Делегатите, които участват през първите два дни на форума наименувани „Дни на гражданското общество”, започнаха да пристигат на летище „Елевтериос Венизелос” още в ранните часове на неделния ден. След като почти всички се бяха настанили в хотел „Астера”, където се провежда и самата конференция, в късния неделен следобед домакините от Фондация „Онасис” дадоха елегантен коктейл.

За трети път представители на неправителствени организации, имигрантски общности и представители на международни компании, както и представители на академичната общност, се събраха на първата част от форума наименувана тази година „Интеграция на имиграционната политика в стратегията за развитие в полза на всички”, за да обсъдят въпросите за подобрението на политиките по отношение на миграцията и развитието. Един от най-важните елементи на срещата е обмена на опит между държавите членки на ООН като страни, които изпращат или приемат мигранти, както и възможностите да бъдат сключени междуправителствени договори, които да са от полза за всички.

По време на церемонията, с която бе открит Форума в понеделник сутринта, към аудиторията се обърна заместник министърът за защита на гражданите на Гърция Спирос Вуяс, който отбеляза големия принос на имигрантите за осигурителните каси и даде за пример, че 10% от приходите в най-голямата осигурителна каса в Гърция – ИКА, идват от имигранти, а благодарение на техния труд се е увеличил и БВП в страната с 3%.

Андонис Пападимитриу, председател на фондация „Онасис”, разясни причините поради които фондацията е поела организацията на този важен международен форум и отбеляза, че самият Аристотелис Онасис някога е бил емигрант в Аржентина и с много труд е успял да се превърне в бизнесмена и личността, която всички ние познаваме днес. Г-н Пападимитриу каза, че се чувства щастлив поради факта, че фондация „Онасис” се занимава с темата за миграцията. Той обяви официално учредяването на международната награда на Онасис „ЕСТИА” за миграция и развитие, която ще бъде дадена днес в края на втория ден на форума на неправителствена организация.

От своя страна председателят на форума Костас Гаврас разказа за своя опит като емигрант и нуждата да бъдат оценявани по достойнство тези хора, така че да успеят от позициите и възможностите, които им се предлагат да допринесат за социалното и икономическо развитие на страните, където са се установили. Костас Гаврас е известен гръцки режисьор, чиито филми се захващат с трудни теми като последният му филм „Раят на запад” разказва за съдбата на емигранта и неговото дълго пътуване.

Г-жа Мариана Мосху – главен секретар на управителния съвет на Фондация „Онасис”, разясни задълженията на организационния комитет и обясни трудностите по координирането и избора на повече от 200 делегати от 1000 молби за участие. Г-жа Мосху отбеляза, че целта на конгреса е представителите на „Гражданско общество” да повлияят на правителствата да подобрят своите политики по темите за миграцията като направят конкретни предложения и дадат идеи, които ще бъдат дадени за обработване на правителствения форум, който следва да бъде проведен на 4 и 5 ноември 2009 г.

Г-н Джим Клифтън и г-жа Ели Есипова от Института за проучване на общественото мнение „Галъп” представиха резултатите от международно проучване за имиграцията, които показаха, че след 2008 г. желанието за преместване за постоянно в друга държава не е намаляло след икономическата криза като 210 млн. души от цял свят биха искали да емигрират в Европа и още толкова да живеят в САЩ.

След официалното откриване първият ден от световния форум продължи с провеждането на две кръгли маси на теми „Политики и практики, които ще подсигурят, че възловата връзка между миграция и развитие ще спомогне за постигането на Целите за Развитие на Хилядолетието” и „Интеграция, реинтеграция и циркулярна миграция в полза на развитието”.

В края на заседанията бяха накратко представени резултатите от дискусиите на кръглите маси, които ще бъдат предадени на правителствените представители в сряда и четвъртък, когато ще се състои втората част на форума. На пленарната сесия вечерта, на която присъстваха всички делегати, наблюдателите от ООН и и академиците, председателката на Фондация Ayala г-жа Вики Гархиторена предаде посланието от Манила - филипинската столица беше домакин на Втория форум за миграция развитие през 2008 г.

Г-жа Гархиторена се спря на четирите нови насоки, които са били дадени по време на форума в Манила като например включването на още два дни посветени за дискусии между представителите на гражданското общество. Още, тя отбеляза и препоръките, които са били дадени на правителствата миналата година да вземат предвид дългосрочните ползи от миграцията и стойността за страните, които приемат имигранти, а при дизайна на политики спрямо имигрантите на първо място да се зачитат техните човешки права.

Категории: Политика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus