Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Професор Танос Веремис: Костас Караманлис няма политическо бъдеще

05 Октомври 2009 / 18:10:16  GRReporter
1968 прочитания

Мария Спасова
    Танос Веремис е професор по съвременна гръцка историяв Атинския университет и в момента е председател на Националния образователен съвет на Гърция. Автор е на много книги - "Военните в гръцката история", "Западната намеса в Югославия", "Съвременна Гърция: Историята след 1821". С него се срещаме сутринта след изборите на 4-ти октомври. Анализаторските му качества са ценени от чуждестранните кореспонденти, защото се изчакваме на опашка за интервюта.
    - Професор Веремис как ще оцените резултатите от парламентарните избори в Гърция? Очаквахте ли ги?
    - Очаквах, че ПАСОК ще спечели най-много гласове. Очаквах, че ще може да сформира самостоятелно правителство, но не очаквах да получи толкова голямо мнозинство, че ще има 160 депутати. Мисля, че това дори и ПАСОК не го очакваше.
    - Какво е вашето обяснение за това голямо мнозинство?
    - Преди всичко това беше един глас на недоволство и разочарование от Нова демокрация, която наистина направи много малко неща по време на мандата си. Това беше и един глас на недоволство и срещу самия Караманлис, който избра хора със средни възможности за правителството си. Това не се хареса на избирателите. Разбира се, ПАСОК взе нещо от левицата - и Комунистическата партия на Гърция и Коалицията на радикалната левица имат по-малко гласове, отколкото на предишните избори. Но основно взе гласове от Нова демокрация. Това е интересното. Т.е. много привърженици на Нова демокрация на предишните избори станаха привърженици на ПАСОК на сегашните.
    - Сега вече погледите са насочени към новото правителство. И понеже основният проблем на Гърция е икономическият как виждате първите действия на Папандреу в тази област?
    - Вижте, предизборното послание на Папандреу беше преразпределително, да раздава пари на бедните. Не виждам възможности да го направи. Защото единственият начин да раздаваш пари, когато нямаш е да взимаш заеми. Заемите в момента са много скъпи за Гърция, защото има много голям бюджетен дефицит. Така че Папандреу няма възможност да направи това, което обещаваше. Това, което може да направи е това, което обещаваше Караманлис - строга финансова дисциплина. Ако действията му се основават на елементарната логика. Виждам ограничения и дисциплина в следващите две години и се надявам да е така. Защото ако не е така, след това ще имаме 10 години ограничения и дисциплина. Няма друга възможност. Вътрешният ни дълг е огромен. Вътрешният ни дълг е колкото този на Италия, но Италия е индустриална страна. Гърция не е - имаме едно корабоплаване, което не носи кой знае колко и един туризъм, който зависи от ситуацията в Европейския съюз и по света и е променлив всяка година. Т.е. ако Папандреу не стъпи на строгата финансова дисциплина, някой друг ще трябва да го направи за много повече години.
    - По отношение на другите големи проблеми в страната - реформата във висшето образование, корупцията, събирането на данъците, какви ще бъдат действията на новото правителство?
    - Това са въпроси, чийто отговори много зависят от това кои ще са министрите. За образованието, например, ако министър е Ана Диамантопулу, тя ще свърши много неща. Познава проблемите на образованието. По времето на Мариета Янаку започнаха някои основни промени във висшето образование. Ако тези неща се задълбочат и особено, ако се мине към промени в средното образование, които са още по-сложни, тогава това правителство ще е свършило много по-добра работа от предишното. Корупцията. Тя изисква истинска решителност. С нея не можеш да се бориш с думи, с нея трябва да се занимават органите на реда. Ако не се създаде специална институция от избрани полицаи, които да се занимават с корупцията, тя от само себе си няма да изчезне. За съжаление корупцията е взела такива размери в Гърция, че само органите на реда могат да се справят с нея. С добри намерения не се върши работа. Същото важи и за избягването на данъците. Това е изцяло полицейски въпрос. Слагаш двама полицаи пред кабинета на лекаря или канторта на адвоката и те следят дали всички клиенти си тръгват с фактури. Ако не издава фактури, това са мръсни пари. Това е публична тайна. Повечето хора в сферата на услугите - дали са водопроводчици, дали са лекари или адвокати не издават фактури. Затова е необходима полиция, а не приказки. Ще се реши ли Георгиос? Не знам.
    - Какви промени ще настъпят във външната политика на Гърция? Например отношенията със Скопие ще се повлияят ли?
    - Едва ли. По отношение на бившата югославска република партиите имат консенсус. Е, не всички. Например какво мисли Комунистическата партия  не знаем. Но останалите са се съгласили, че за Гърция е неприемливо използването на името Македония изключително от една държава. Има българска Македония, има гръцка Македония, има и една нека я наречем Славомакедония. Не може да има Република Македония. Може да има Северна Македония, Нова Македония. Бих искал да видя директни преговори мецду Атина и Скопие, но до момента Груевски не е дал сигнал, че е готов за такова нещо. За разлика от Цървенковски, който беше много по-гъвкав.
    - Връзките с Турция как ще се развият?
    - Връзките с Турция един ден са така, на следващия иначе. В момента те са спокойни. Е имаме от време на време нарушения на въздушното престранство над Егейско море, там турците се правят на твърди. Лично аз смятам, че Ердоган е по-логичен и прагматичен от кемалистите. Той има други цели, иска да извади мюсюлманите от забравата и от подтисничеството. Способен човек е и не виждам да го занимава Гърция кой знае колко.
    - Папандреу е известен с добрите си връзки зад океана. В очите на някои това е предимство, в очите на други - недостатък. Вие какво мислите?

Категории: Танос Веремис Костас Караманлис политическо бъдеще Интервю
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus