Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

През 2015 г. очакваме да се увеличат рязко кандидат-пенсионерите

08 Декември 2009 / 16:12:49  GRReporter
709 прочитания

Деветте структурни промени, които предложи правителството за реформа в пенсионно-осигурителната система бяха представени днес от министъра на заетостта Андреас Ловердос по време на първото заседание на Комисията на специалистите.

Необходимо е да предприемем структурни промени, защото през 2015 г. очакваме взрив на пенсионната система. За 2009 г. средства отпуснати за пенсии в страната достигат до 13,52% от БВП, а от Европейската комисия прогнозират, че до 2040 г. тези суми ще достигнат до 24,1% от БВП, заяви министър Ловердос. Целта на правителството е Комисията от специалисти да излезе с доклад до края на април 2010 г., върху който да бъде проведен диалог и в началото на лятото министерството да внесе проектозакон за гласуване в парламента.

Предложените структурни промени са следните:

1) Разделяне при изчислението на добавките от осигуровките. Тази промяна цели да съществува пълна прозрачност в изплащането на осигуровките и ясно формулиране на финансовите задължения на държавата и на осигурителните каси.

2) Въвеждане на основна пенсия за всички категории пенсионери като се дадат мотиваци на служителите да останат по-дълги години на работното си място.

3) Да се решат проблемите в приемственото осигуряване, така че не само да се улесни мобилността и правото на пенсия на работещите, но и да се улесни мобилността на трудовия пазар.

4) Да бъдат основани поликлиники по места в сътрудничество с министерство на здравеопазването, така че да покриват нуждите на цялото население.

5) Да се обединят касите за основно осигуряване, като осигуровките ще се изчисляват според това в коя от трите новосъздадени групи от работещи попада осигуреният – работещи на заплата, самоосигуряващи се и земеделци. За да започнат реформи в тази насока трябва да бъдат направени необходимите проучавания, а за приключването на този план трябва да се предвиди едно десетилетие.

6) Да се подсилят мотивите за добороволно оставане на работното място след като работещият е придобил право на пенсиониране.

7) Да се създаде обща рамка за тежките и нездравословни професии в държавния и частния сектор. Да има обща правна система и за даването на пенсия за инвалидност в държавния и частния сектор, както и обща рамка за трудовата заетост на пенсионерите в двата сектора.

8) Да се установи стабилна система за изплащане на дъговете на търговските фирми към осигурителните каси, която ще функционира в пълна прозрачност и общи правила, което може да се постигне с подобрение на съществуваия закон Ν.2676/1999.

9) Основаване на Нацинална каса за солидарност между поколенията, чието финансиране ще идва от прякото обданъчаване, използването на държавната собственост и от други извори, които трябва да бъдат открити. В момента се финансира основно от ДДС, което е несправедливо за по-голямата част от обществото и недостатъчно.

Категории: АктуалноПолитика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus