Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Почти 15 на сто от работната сила на Гърция остана извън трудовия пазар през 2010

09 Март 2011 / 19:03:32  Виктория Миндова
1164 прочитания

През декември 2010 безработицата в Гърция достигна 14,8% като броят на незаетите се увеличи с 73,3 хиляди души в сравнение с ноември същата година. В сравнение с декември 2009 хората без работа в работоспособна възраст са се увеличили с 228 хиляди души или с 45,2%. Данните са на Националния статистически институт, който обобщи, че заетите в края на миналата година са намалели на 4,23 милиона души като имаме предвид, че общо населението на Гърция достига почти 11 милиона души.

При мъжете процентът на безработица нарасна до 11,9% от 6,9% през миналата година, докато при безработните жени в последния месец на 2010 са достигнали 18,7% от 14,8% през декември 2009. По възрастов признак безработицата е най-висока при младите хора на възраст 15-24 години, като 39% от тях са извън трудовия пазар. Следващата по ред възрастова група, която също трудно намира работа е в границите на 25-34 години. 21% от тях или един на всеки пет души до 34 години е безработен.

По региони безработицата в Гърция е най-висока на Йонийските острови, където 23 на сто от населението е било без работа през декември 2010. Икономическите специалисти в Гърция оценяват, че това явление е нормално за островната част на страната, която поддържа главно сезонната заетост в периода април-октомври всяка година. По-сериозни са обаче данните за безработицата в континентална Гърция. След разгара на кризата и затварянето на стотици малки и средни предприятия райони като западна и централна гръцка Македония отбелязват сериозно повишаване на безработицата, съответно от 17,7% и от 16,5%. Най-ниски са нивата в района на областта Атика с 14% безработни и полуостров Пелопонес 11,5%.

В същото време заместник-министърът на труда и социалното осигуряване Георгиос Кутруманис обяви, че един безработен на държавата струва пряко и косвено около 1000 евро на месец.  Той говори на пресконференцията, на която се представиха новите програми на правителството за стимулиране на заетостта. Кутруманис обясни, че средно загубата на социално-осигурителните фондове от включването на един трудоспособен гражданин в редиците на безработните е около 550 евро. Други 450-500 евро струва същият гражданин, след като се е вписал в бюрата по труда и получава социална помощ.

За да смекчи ефекта на новите данни за нивото на безработицата, Георгиос Кутруманис подчерта, че с досега създадените програми за заетост в бюрата по труда правителството е предотвратило разрастването на безработицата с други 3%. Той също така заяви,че са били запазени 282 хиляди работни места през 2010.

На същата пресконференция говори и министърът на  заетостта и социалното осигуряване Лука Кацели, която представи дългоочакваните нови програми за стимулиране на заетостта. С тази инициатива се очаква да отворят 192 хиляди работни места и правителството е подготвило бюджет от 845 милиона евро. „Това е отговорът на нашето министерство на обявлението на Националния статистически институт за повишаване до 14,8% безработицата през декември 2010, като в същото време стимулираме нуждите за запазването на социалната икономика”, заяви Кацели. Министърът обяви двете програми за борба с безработицата за иновационни.

Първата от тях е новата програмата за социална заетост за 55 хиляди безработни. Тя има бюджет 280 милиона евро и тръгва пилотно до края на март 2011 в източна Македония и Тракия. Според Кацели проблемът с безработицата в тези райони е най-сериозен и най-дълготраен. Програмата тръгва незабавно и включва работни места към държавни институции и общините. Временните договори ще са чистачи, озеленителни, грижи за възрастни хора, хора с увреждания. Главно ще бъдат наемани в кметства и общини, където има недостатък от работна сила за малки проекти като премахване на незаконни табелки, или подобряване на градската инфраструктура, помощници в училищата и придружители на малките ученици в пресичането на улици и други подобни.

Втората програма, която ще тръгне от лятото на 2011 е свързана с развитието на нови работни места по региони, според нуждите на различните общини и развитите в тях индустрии и икономически дейности. Тази програма включва образователни семинари, които ще дадат специализация на безработните според отворената позиция и ще са пряко съобразени с икономическата динамика на района.

По този проект има  възможност да отворят общо 37 хиляди работни места и имат бюджет от 190 милиона евро. Одобрените ще могат да си потърсят работа както в организациите за местно самоуправление, така и в частни дружества, които имат недостиг от специализиран персонал. Лука Кацели даде пример с мраморните мини в района на град Драма. В северния град има големи залежи и сериозен потенциал развитието на тези мини да помогне за икономическото развитие на общината, но нямат специализирани работници, които да работят там.

Министерската програма цели да пренасочи работната сила на страната към жизнени и доходоносни предприятия, които ще устоят на сегашната криза и ще помогнат както за намаляване на безработицата, така и за възстановяването на положителния икономически ръст. Двата проекта на министерството на заетостта са отворени за всички безработни регистрирани в бюрата по труда, които са извън работния пазар дългосрочно и средносрочно. В тях могат да вземат участие млади хора на възраст до 30 години,както и заети на свободни професии. Те също трябва да са безработни или да имат нисък доход, който не превишават 12 хиляди евро или на година се полагат по пет хиляди евро на член от семейството.

Категории: ИкономикаПазари безработица бюра по труда Гърция програми за повишаване на заетостта
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus