Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

live Падането на Папандреу: Гърция се пазари за отделни решения за шестия транш и втората финансова помощ

06 Ноември 2011 / 11:11:04  GRReporter
1082 прочитания

Министерство на финансите води ожесточена борба, за да раздели отпускането на шетия транш от старата финансова помощ от преговорите около новия помощен договор, съгласуван в края на октомври тази година, който се оказа в окото на гръцкия циклон. Разкъсвана от вътрешнополитически игри Гърция рискува да остане не само без спасителната доза от осем милиарда евро, която трябваше да бъде изплатена още през септември тази година, но дори да бъде изхвърлена от еврозоната и Европейския съюз.

От Брюксел и дори от Вашингтон вече губят всякакво  търпение от играта на неври, която се разиграва между премиерът Георгиос Папандреу (ПАСОК) и опозиционния лидер Андонис Самарас (Нова Демокрация). Социалистът в управление се е вкопчил в премиерския стол и не го пуска за удивление на целия свят, а десният му опонент се е запънал като магаре на мост, че иска да стане новия министър-председател на Гърция и засега изключва възможността за коалиционно правителство.

В цялата тази политическа какафония, Гърция остава със сериозните финансови проблеми и нужда от незабавни реформи е по-голяма от всякога, но в момента те са останали на заден план. На първо място според конституцията на страната  до края на следващата седмица трябва да се вкара в парламента за първо гласуване проектобюджета за 2012. В същия период бе планирано да се ратифицира и втория договор за финансова помощ, което в момента звучи направо като научна фантастика, при положение, че не се знае с какво управление ще залезе или изгрее слънцето в Гърция.

Междувременно трябваше да се продължи с приемането на правилниците за прилагане на мерките в Средносрочния оздравителен план, който е изостанал сериозно според графика за действие. Той предвижда, че вече трябваше да са разпратени официални писма до държавните служители, които попадат под удара на държавния резерв; трябваше вече да има десетки закрити държавни предприятия, които са с доказана несъстоятелност; да бъдат преразгледани и намалени някои пенсиите за инвалидност, както и да бъдат съкратени драстично списъците с безплатните лекарства, отпускани от социално-осигурителните каси.

Народната мъдрост „Рибата се вмирисва от главата” описва много ясно, как докато политическият „елит” на Гърция се бори за кокала, който в момента е премиерския пост, приходите от данъци продължават да намаляват, вместо да се увеличават според началния икономически план за 2011. Наред с другите отклонения във фискалната консолидация и структурните реформи, крайната цел да се намели бюджетния дефицит до около 9% от БВП до декември тази година става недостижима. В най-добрия случай, това ще доведе до въвеждането на нови извънредни и много по-драстични от познатите до сега мерки през 2012, а в най-лошия гърците ще се запознаят с новата драхма през 2012.

Банките и предприятията са замръзнали в очакване на политическите развития в страната, а чуждестранните бизнес партньори вече искат от гръцките си колеги гаранции, че задълженията им ще бъдат платени в евро. Смут настана и при предприятията, които отговаряха на всички норми за финансиране от европейските фондове и очакваха субсидии от Националната рамка за стратегическо развитие (ЕСПА), а дейността на консултантската група по въпросите на икономическия растеж на Райхенбах от Европейската комисия засега реално се обезсмисля.

Докато и ако въобще дойдат парите от шестия транш, Гърция разчита на приходите от внесено ДДС, както и от максималното, което може да измъкне от извънредните данъци и такси върху месечния доход и недвижимото имущество. Други средства се очаква да дойдат от заплащането на лицензите на държавната лотария ОПАП, както и от емитирането на шестмесечни държавни бонове, които да съберат около четири милиарда евро. Първата емисия е следващата седмица и от нея се очакват около два милиарда евро с очаквано висок лихвен процент. Междувременно  правителството пусна в действие един милиард евро от запасите на Финансовия фонд за стабилност, който бе предвиден първоначално само за нуждите на банките в случай на капиталови липси поради икономическата криза. 

Категории: Политика дългова криза Папандреу Гърция дефицит фалит драхма
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus