Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

“One-Stop-Shop” - национален приоритет според Папандреу?

11 Април 2011 / 15:04:29  Виктория Миндова
1153 прочитания

От национална важност е пускането на услугата “One-Stop-Shop”, с която новите предприемачи ще могат да отварят фирма в рамките само на един ден, заяви гръцкият премиер Георгиос Папандреу. Той присъства на официалното представяне на новата електронна система в Атинската занаятчийска камара. „Тази система разбива мита, че гърците не могат да правят сериозни промени”, заяви с гордост гръцкият министър министър-председател. Той продължи с гръмките политически слова: „Разчупва се непрозрачната и бюрократична система, за да освободи огромната сила на местното предприемачество в полза на цялата страна”.

Единният търговски регистър и услугата за откриване на компания за един ден се очаква да спечели 100 места в графата „Започване на бизнес” в класацията на Световната банка „Doing business”, разбира се при едно условие. След като в услугата отваряне на бизнес за един ден се включат и издаването на разрешения за дейност, което по обещанията на представителите от на отдел „Търговия” към Министерството на регионалното развитие ще стане до края на 2011.

Докато се стигне до този момент обаче на Гърция и предстоят взимането на сериозни политически и икономически решения, между които и представянето на новия детайлен план за средносрочната програма за финансово оздравяване. Сериозна част от него заема програмата за приватизация, от която се очаква правителството да събере 50 милиарда евро до 2015 година или общо цели 20% от БВП. За съжаление тя има сериозни противници, както в опозицията на ПАСОК, така и в редиците на самата партия.

Каквито и трудности обаче да срещат от кабинета на Папандреу, те трябва да бъдат решени по най-бързия начин, защото членовете на надзорната тройка предупредиха, че този път няма място за пропуски в изпълнението на програмата. Лидерите на тройната мисия - Пол Томсън от Международния валутен фонд, Клауз Мазух от Европейската централна банка и Юникер Крегер от Европейската комисия са поискали ускоряване на процеса на приватизация, който всъщност още не е започнал. Първи в редицата са големите държавни компании, които са изнесени и се търгуват на Атинската борса.

Други задачи пред гръцките държавници са повишаването на приходите на публичните предприятия като гръцката НЕК и компаниите за управление на водите. Това ще стане като се въведат допълнителни увеличения в сметките за граждани и предприятия, с цел тези фирми да стана по-малко зависими от държавно финансиране. Следва и смяната на правилата за назначаване в държавната администрация, като вече ще се назначава един на всеки седем пенсионирани, вместо на всеки пет както бе прието през 2010. Не е изключено да се приеме и замразяването на назначенията в държавния сектор, но все още няма официално решение. Синдиакатът на служителите в държавния сектор има отговор за тази мярка и се заканва с поредица от стачки, които сериозно могат да объркат плановете на управляващите.

За да се покрие черната дупка в бюджетните приходи, правителството ще трябва да намали до минимум продуктите и услугите, които се обалагат с по-ниската стойност на ДДС от 13% и да бъдат прехвърлени към главната стойност на данъка, която е 23%. Обсъжда се и премахване на географската диверсификация, според която в момента гръцките острови се радват на 18% главна стойност на ДДС и 8% за хранителните продукти и др. Помените няма да се разминат и в Корпоративното данъчно облагане, при което ще бъдат намалени амортизационните норми и ще бъдат премахнати законовите вратички някои предприятия да се освобождават от данъчните си задължения. Очаква се въвеждането и на по-строг контрол върху търговията и най-сетне да се видят реални действия в борбата с данъчната некоректност.

От планирането и коректното въвеждане на тези и много други реформи зависи дали Гърция ще получи поредния транш от финансовата помощ, който трябва да бъда изплатен в средата на май месец тази година. Той е в размер на 12 милиарда евро, като 11 милиарда евро, от които ще заминат по погасяването на външния дълг поради идването на падежите по него. Ако тройката не бъде сериозно убедена, че страната може да се справи с изпълнението на оздравителния план и не показва пропуски, Гърция пари няма да получи, което веднага ще изправи пред неудобна позиция към кредиторите.

И докато Папандреу вижда като национален приоритет откриването на нови електронни системи за регистрация на фирми, местните икономически анализатори се шегуват, че премиерът трябва да открие “One-Stop-Shop” за затваряне на предприятия, защото ще е много по-необходимо в сегашните икономически условия.

Категории: ИкономикаПазари икономическа криза корпоративен данък приходи ДДС Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus