„Изключително болезнена”ще се окаже строгата финансова дисциплина, която Гърция трябва да следва за следващите 10 до 20 години. Мерките за съкращаване на държавния дефицит и намаляване на външния дълг ще доведат до остри обществено-социални промени, за да се гарантира финансовата стабилност на страната. Това е мнението на Оливие Бланшар главен икономист на Международния валутен фонд (МВФ), който смята, че високата задлъжнялост на страните от Еврозоната (и основно Гърция) ще удължи периода за излизане от рецесията. Според Бланшар възстановяването на нормалния икономически ритъм в тези случаи е много по-лесно при държави с девалвираща валута.
„Страните, в които няма възможност за девалвация, затягането на мерките ще е изключително болезнено” и то дълъг период от време, е категоричен икономистът. В краткосрочен план страните с висок дефицит ще имат нисък или отрицателен икономически ръст. Това ще доведе неизбежно до съкращения в разходната политика на страната. Първата „жертва” ще бъде неизбежно размерът на заплатите, като стъпка към възстановяването на конкурентоспособността.
В контекста на тези промени са и мерките на социалистическото правителство за намаляване на добавките към заплатите на държавните служители с 10% до 20%, в зависимост от размера на заплатата. След първоначалните изчисления стана ясно, че гръцкото правителство трябва да икономиса допълнително около 3,5 милиарда евро за достигане на целите на Програмата за стабилност и развитие. В същото време цената на парите/инвестициите за развиване на конкурентоспособността на страната е висока. Лихвените проценти в Гърция не могат да спаднат, за да спомогнат за увеличаване на ликвидността в страната, защото са определени от Европейската централна банка (ЕЦБ). Така Гърция остава с единствения избор да въведе серия от допълнителни съкращения независимо, че се намира в дълбока рецесия.
Според Оливие Бланшар, ако правителствата не са поддържали изкуствено ниско ниво на инфлация и ниски лихвени проценти в „добрите времена”, днес нямаше да се налага да се прилагат допълнителни рестриктивни мерки за икономическо възстановяване.