Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Недоволство от твърденията на Шпигел, че Гърция не е направила нищо след последната проверка

30 Май 2011 / 12:05:15  GRReporter
1076 прочитания

Паника и поредица от опровержения последваха след публикацията на списание Шпигел, че според доклада на тройката, Гърция не е спазила нито едно от задълженията си по Меморандума за финансова помощ от 110 милиарда евро и петия транш от 12 милиарда евро няма да бъде изплатен. Първи реагираха от Международния валутен фонд, като заявиха пред Ройтерс, че твърденията не са верни. „Преговорите ни продължават, в развитие са и скоро се очаква да приключат”, заявиха от фонда и подчертаха, че нищо не е предрешено още.

Особено недоволен от изтеклата информация в Шпигел бе гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину. Той подчерта, че германското издание пуска невярна информация, защото първо преговорите продължават, текат със задоволителни темпове, а докладът на надзорниците за изпълнението на икономическите и структурни реформи още не е готов. „Имаме причини да смятаме, че преговорите ще приключат положително”, каза уклончиво Папаконстантину в изявлението си, без да дава допълнителна информация от къде черпи своя позитивизъм.

В същото време примката около врата на Гърция се затяга и от страна на европейските лидери. Френският финансов министър Кристин Лагард заяви, че в средиземноморската страна се наблюдава политическа умора, която блокира развитието на фискалната консолидация. „Гърция трябва да изпълни пакет от приватизации тази година, които за съжаление дори не са започнали още”, подчерта новата кандидатка за лидерското место на Международния валутен фонд. Лагард припомни, че за 2011 Гърция се е обвързала да събере от раздържавяване около 15 милиарда евро, а вече в средата на годината приходите от приватизация все още са нула.

На въпрос дали гръцкия народ трябва да приеме и понесе нови по-строги икономически мерки и съкращения, Кристин Лагард влезе в ролята на „желязната лейди”. Тя бе категорична, че първо трябва да се консолидират публичните финанси и след това да се говори за социална политика. Лагард подчерта, че след като Европа и МВФ са показали своята солидарност към страната, отпускайки „ниско лихвения” заем от 110 милиарда евро, то Гърция се очаква възвръщане на усилията.

Още през февруари тройката обяви някои разминавания в изпълнението на оздравителния план, заяви пред Шпигел тази седмица комисарят по икономическите въпроси на Европейския съюз Оли Рен. „Гърците сами започнаха да говорят за преструктуриране на външния дълг. Това забави темпото на реформите. Борбата с данъчните измами, например не се приложи, както се очакваше”. Оли Рен поясни, че всички усилия около Меморандума за финансова помощ и мерките в него са свързани имат крайната цел, Гърция да постигне 5% първични бюджетни излишъци след 2015 година. „Основният въпрос, обаче е дали политическата система в Гърция има воля за постигане на тази цел и дали обществото има достатъчно сила. Ситуацията е наистина сериозна” не скри притесненията си комисарят.

Петият транш от помощта за Гърция е решаващ и неговото изплащане зависи от крайния доклад на тройката, който трябва да излезе до края на тази седмица. 12-те милиарда евро от тристранния заем ще послужат главно за погасяване на изтичащи през лятото задължения по външния дълг, но и за покриване на дефицита между бюджетните приходи и разходи. Той достига средно на месец достига около 1,5 милиарда евро, ако не се считат и допълнителните отклонения от оздравителната програма.  През юни Гърция трябва да изплати на стари кредитори два милиарда евро и да намери още поне 800 милиона евро, за да запълни бюджетния дефицит за този месец. През юли задълженията към инвеститорите достигат до цели 7,7 милиарда евро. Август за някои може да е ваканционен месец, но гръцкото финансово министерство ще трябва да изплати 11 милиарда евро. 5,9 милиарда евро от тази сума са плащания поради падеж на петгодишни гръцки държавни облигации, 2,5 милиарда евро са държавни ценни книжа, а 2,6 милиарда евро са общо дължимите лихви по тези заеми.

Категории: ИкономикаПазари Шпигел криза външен дълг тройка
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus