Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Международният валутен фонд иска 60-процентно орязване на гръцкия дълг

23 Октомври 2011 / 16:10:58  GRReporter
1306 прочитания

Дългата нощ, започнала с влизането на Гърция в Международния валутен фонд през май 2010 г. ще продължи още четири години. След Европейската Комисия, която установи в свой доклад, че Гърция не е успяла да преодолее кризата, а само да спре дефицита, не е пристъпила към важни структурни промени в икономиката, не е осъществила приватизацията и не може да обслужва дълга си, и Международният валутен фонд в своя доклад характеризира Гърция като страната, която се намира в епицентъра на циклона - «Greece, the country in the eye of the storm» - който разтърсва еврозоната.

В доклада, който ще бъде публикуван след политическите решения, които се очаква да бъдат взети на срещата на върха на еврозоната (днес и в сряда), Международният валутен фонд предлага решение от три точки:

1. Да бъде отпуснат на Гърция следващият транш, който ще е последният от меморандума.

2. Да се осъществи по-голямо “окастряне”, до 60%, от първоначалните 21% от дълга на частните лица, което беше решено на 21 юли, за да бъде преодоляно развитето на дълга, който през 2012 г. ще достигне 372 млрд. евро, надхвърляйки 170% от БВП.

3. Да стартира нова помощна програма за Гърция чрез Фонда за разширено финансово улеснение  (EFF = Extended Fund Facility), създаден за по-дългосрочна намеса на Международния валутен фонд в дадена страна, който предвижда по-дълги срокове за погасяване на заемите. Гърция се нуждае от  20 млрд. евро повече от пакета на стойност 109 млрд. евро, договорен през юли.

Според добре информирани източници, Националната Банка на Гърция се подготвя за голямото “окастряне”. Разбира се, заради позицията си, централната банка трябва винаги да е готова за най-лошия сценарий, както става ясно от доклада на Международния валутен фонд.  Това развитие на събитията, ако в последния момент не бъде постигнато споразумение с частните лица (банки, застрахователни компании, фондове) да стане доброволно, ще означава, че страната върви към “кредитно събитие” с всичките му последствия. Констатациите за неефективността на икономическата политика са особено язвителни. Както се отбелязва, вече са били приложени мерки (увеличение на данъци, намаляване на заплати, пенсии и други разходи) от порядъка на 16% от БВП, и резултатът е намаляване на дълга едва с 6 пункта от БВП. Смятат за важен обаче фактът, че е прекъснато движението нагоре на дефицитите, което беше неизбежно поради голямата рецесия и прилагането на мерките за икономии, които ще продължат до 2015 г.

Както обясняват експерти от Международния валутен фонд, когато една страна е изправена пред сериозни средносрочни проблеми поради структурни слабости – главно заради загубата на конкурентоспособност – за преодоляването на които е необходимо време, тя се поставя в друга категория и се подпомага от Фонда за разширено финансово улеснение.

В сравнение с помощта, която се предоставя днес чрез меморандума (stand by arangement), помощта въз основа на новата регулация предвижда:

* Дългосрочни програми за кредитиране с по-дълги срокове на погасяване, за да може да се помогне на страните да приложат структурните реформи и главно да подобрят своята конкурентоспособност.

В тези рамки акцентът ще бъде поставен на по-нататъшното либерализиране на пазара на труда, намаляването на бюрокрацията за привличане на инвестиции, и на либерализацията на бизнеса и всички професии. Помощта и условията на новия фонд са “костюма” на Международния валутен фонд за икономики, които се характеризират със слабо развитие и големи дефицити в платежния баланс, имат ограничен достъп до частни капитали и се нуждаят от по-голям период на приспособяване. Срокът на програмите е три години, като може да бъде удължен до 4. Заемите ще бъдат погасени в рамките на 4,5-10 години.

Програмата ще бъде приложена заедно с новия пакет помощи от Европейския Съюз, който цели облекчаването на дълга и прехвърлянето във времето на гръцките облигации – след 2020 г., за да бъде дадено време на Гърция да напредне с приватизацията (на стойност 50 млрд. евро) и структурните промени, посочени по-горе.

Същевременно в своя статия за неделния брой на в. “Вима” и за икономическия “Financial Times” бившият вицепрезидент на Европейската Централна Банка Лукас Пападимас  подчертава:

«В този момент най-ефективният и благоразумен път е да бъде приложен договорът на европейските лидери, постигнат през юли, и да бъде подкрепен по подходящ начин».

Висшият съветник по икономическите въпроси на премиера Папандреу предупреждава за евентуални сериозни последици при едно голямо недоброволно “окастряне” на дълга за гръцките банки, осигурителните фондове, реалната икономика, и в крайна сметка за гръцкия данъкоплатец. Г-н Пападимас, който живее между Бостън (където преподава в Университета “Харвард”), Франкфурт (седалището на Европейската Централна Банка), Брюксел и Атина, се е нагърбил в последно време с една неформална, но много съществена роля - да представлява Гърция и да балансира натиска, упражняван от международните центрове за вземане на решения.

Авторитетът и признанието, с което се ползва на международната сцена, го превръщат в благонадежден събеседник на европейските партньори, на представителите на Международния валутен фонд, и още повече на Европейската Централна Банка.

 

 

 

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus