Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Лука Кацели към банкерите: Трябва да давате повече кредити

01 Февруари 2010 / 16:02:50  GRReporter
1122 прочитания

В разгара на световната финансова криза миналата година гръцките банки получиха 12-13 милиарда евро държавна помощ. Те вложиха около 4 милиарда са в увеличаване на капиталовата им основа, а останалите върнаха на държавата чрез закупуването на държавни ценни книжа. От 4-те милиарда, които останаха у банките нищо не се инвестира в реалната икономика. Тези данни бяха съобщени от министъра на икономиката, развитието и търговския флот Лука Кацели на конференцията “Банките и икономиката - следващата стъпка”, организирана от вестник “Апогевматини”. Затова според министър Кацели сега банките са длъжници на реалната икономика и трябва да започнат да дават почече кредити на частния бизнес.
    Лука Кацели призна, че сега най-спешната задача е оздравяването на обществените финанси, които ще възвърнат доверието в гръцката икономика. “Не бива да се позволява жизнени предприятия, които в момнта имат финансови проблеми да загинат, както и домакинства, които не могат да си плащат заемите да останат в периферията на икономическия живот”, каза министърът, за да защити законопроекта за неизплатимите кредити, чийто вносител е нейното министерство. “МВФ отмени държавните дългове на една голяма група държави. Ние говорим за временна мярка за отмяната на дълговете на ограничен брой предприятия, на ограничена част от дълговете им, натрупани само благодарение на икономическата криза”, заяви още тя.
        Министърът съобщи, че в момента има голям интерес за инвестиции в Гърция, има поне 5 големи международни корпорации, които веднага искат да инвестират. През следващия месец министерството ще направи официални съобщения. Но изискването на инвеститорите е за по-лесни процедури за основаване и лицензиране на частния бизнес. В момента са необходими 12 стъпки, за да основеш компания в Гърция, правителството ще ги слее в една единствена. От вторта половина на 2010 ще се въведе нов режим за чуждестранните инвестиции в Гърция. 26 милиарда евро са парите, които дава на Гърция програмата ЕСПА. От тях са усвоени само 3 на сто. Другата седмица министерството на Лука Кацели внася в парламента улеснена процедура за кандидатстване за пари от програмата.
    “Трудно е да се прецени каква ще е продължителността на рецесията и кога ще започне възстановяването”, призна Панайотис Томопулос, юридически съветник на Банката на Гърция. Той съобщи, че наскоро Банката на Гърция и Международният Валутен Фонд са провели съвместна оценка за състоянието на банковия сектор, която е показала, че гръцките банки са достатъчно жизненоспособни, за да издържат на много по-голяма криза от тази, която се очаква да преживеем през 2010 година. “Като надзорен орган сме длъжни да уверим гръцките граждани, че опасност за вложенията им в банките няма. Основна характеристика на банките е присъствието им в страните от Югоизточна Европа. 10 на сто от капиталите им са инвестирани в страните от региона. През 2009 година вложенията в гръцките банки в региона се е увеличили с 4 на сто - т.е. съседите ни имат доверие в нашата банкова система”, каза още Панайотис Томопулос.
    Според Илияс Пласковитис, главен секретар на Министерството на финансите кредитните рейтинги на Гърция се движат предвидимо, това обаче не важи за spread показателя, където има големи сътресения. Не е много ясно дали агенциите влияят на spread показателя или spread показателят на агенциите. “Това, което гръцкото правителство трябва да направи, за да успокои пазарите е да осигури голяма прозрачност на действията си и да направи кристално ясни намеренията си”, смята Илияс Пласковитис.
    “Със сигурност печалбите няма да са такива, каквито бяха, а това означава, че и банките ще трябва да си намалят разходите”, смята Павлос Милонас, главен директор и стратегически съветник на Националната банка на Гърция. Според него  
гръцките банки много рано са инвестирали в Югоизточна Европа. В началото на 2009 страните в региона бяха в криза, но сега излизат от нея и това помага и на гръцките банки.
    Според Гикас Хардувелис, икономически съветник на Eurobank печалбите на банките падат и 2010 година ще е най-лоша от всичките. “Световната криза я преживяхме по-леко именно защото идваше от банковия сектор. Но лека полека ни застигна и ни завари съвсем неподготвени. Проблемът на Гърция е, че живее добре, но на кредит. Най-големият проблем на гръцката икономика е ниската й конкурентноспособност и едва на второ място са публичните финанси”, заяви пред форума икономистът. Той твърди, че търгът на ценните книжа миналата седмица е показал, че на пазара има активна спекула срещу гръцката държава. Въпреки успешния търг, spread-овете отново изхвърчаха нагоре. Това Гикас Хардувелис обяснява само със спекулата.  Според него никой не смее да се опълчи на хедж-фондовете, защото те имат много пари и са способни на много неща. Без да имаш съответните капитали не можеш да се справиш с тях.

Категории: Лука Кацели банки кризаИкономика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus