Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Кризата е възможност за развитие, казва гръцкият едър бизнес

22 Септември 2011 / 11:09:24  GRReporter
1309 прочитания

Финансовата криза създава рискове, но и много възможности, казва гръцките бизнесмени, които са решени да не се поддават на общите негативни настроения в страната. „Гръцки компании трябва да престанат да зависят от държавата, както бе досега и да се научи да работи на свободния пазар” е мнението главният изпълнителен директор FrieslandCampina Hellas, Григорис Скликас. Той е категоричен, че много от промените, които днес Гърция преживява са неотложни и предприемачеството трябва да се отдели от протекционизма на държавата, за да може да стане истински конкурентен. FrieslandCampina Hellas е компания, която се развива главно на пазара на млечните продукти, детски храни и кондензирано мляко. В гръцкия клон на компанията работят около 470 служители и той зарежда над 20 хиляди хранителни магазина, както някои аптеки и други търговски обекти. „Време е да се убедим, че можем да се справим, въпреки трудностите”, подчерта Скликас, който остава позитивен за бъдещето.

На същото мнение е и шефът на Атинска Пивоварна Жак-Ван Херпен, който споделя идеята, че периодът на криза дава възможност за икономическо развитие и възход на компаниите. Единствено условие в тази ситуация е, предприемачите и техните фирми бързо да се адаптират в новите условия. Корпоративните стратегии трябва да са съобразени с новите нужди на потребителите, без това да наранява установените фирмени ценности и философия. Атинската пивоварна АД е най-големият производител в гръцката бирена индустрия и е основана през 1963 година. Има заводи в Атина, Солун и Патра, както и съоръжения в Ламия, където се произвежда минерална вода. От 2008 дружеството драстично увеличава размера на закупувания ечемик от гръцки производители, а през 2009 година 50% от производствените нужди на марките бира Amstel и ALPHA са от ечемик от местните производители. Жак-Ван Херпен подчерта, че предприемачите не трябва да губят оптимизма си в настоящите условия, защото след криза винаги следва възход.

„Кризата е възможност да се поучим от грешките си”, представя друга позитивна страна на икономическите несгоди на Гърция изпълнителният директор на гръцкия клон на Procter & Gable, Робърт Ван Папелендам. „На никой не му харесва да променя нещата около себе си и да вижда как се преобръщат установени практики, но е време да се приспособим към новите реалности”, казва шефът на P&G, който подчертава, че световната история е пълна с големи и малки икономически сътресения, но това не е попречило в дългосрочен план на развитието и предприемачеството. Робърт Ван Папелендам  подчертава, че това, което живеем днес се е случило в миналото, което трябва да ни правят оптимист, че можем да преодолеем днешните трудности.

От кризата ще оцелеят силните и предприемчивите, казва Генерален мениджър Банкиране на дребно на Националната банка, Андреас Атавасопулос. Той е по-скептичен от неговите колеги, но все пак смята, че компаниите, които вдъхват доверие и играят честно и открито ще преминат през премеждието на финансовата криза и ще могат да разширят дейността си. В размирни периоди, като сегашния, потребителите търсят стабилност. Която фирма може да предостави максимално качествена услуга на логична цена, тя не само ще може да се задържи на пазара, но и ще разшири клиентския си поток.

Една не толкова позитивна за потребителите страна е, че големите компании и производители поставят като приоритет съкращаването на разходите, пред намаляването на цените, за да увеличат обема на продажба.

Категории: ИкономикаПазариКомпании криза възможности ръст промяна
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus