Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Крах на борсата след понижението от Standard & Poor's

30 Март 2011 / 10:03:32  GRReporter
1138 прочитания

Крах на борсата и загуби за гръцките банки последваха след поредното намаляване на кредитния рейтинг на страната от  Standard & Poor's тази седмица. В сряда Атинската борса затвори с 1,34% спад на 1558 пункта, като след много криволичения на борсовия показател оборота достигна около 111 милиона евро. Имерисия предаде, че показателят на сектора на финансовите услуги падна с почти пет на сто, на здравеопазването с 4,56%, на застрахователния сектор с 1,54%, а на горивата само с 0,03%.

S&P понижи оценката за кредитоспособността на Гърция на "BB-" от "BB +", като взима предвид, че страната най-вероятно няма да се размине без механизма за финансова стабилност на еврозоната след 2013. Техните колеги от Fitch обявиха, че също не изключват бъдещо понижаване на кредитния рейтинг на средиземноморците, като резултат от средносрочния риск, който съществува за частните инвеститори след приемането на крайната форма на постоянния механизъм за финансова стабилност в еврозоната.

„Независимо от факта, че Европейския механизъм за стабилност дава дългосрочна основа за решаване на бъдещи финансови кризи, може да увеличи риска от държавен фалит”, казват от кредитната агенция, цитирани от Вима. Единственият изход за държавите от периферията на еврозоната, които изпитват финансови проблеми е фискалната консолидация и стриктното изпълнение на оздравителните програми, за да могат да възстановят доверието на капиталовите пазари.

В това време финансовият министър Папаконстантину моли банките да отпуснат кранчето за местната икономика. „Даваме ви държавни гаранции за финансиране, но ще пуснете парите на пазара” е посланието, което изпрати финансовият министър Георгиос Папаконстантину към гръцките банки тази седмици. Новият пакет държавни гаранции в размер на 30 милиарда евро трябва да компенсират банките, които преди година бяха отрязани от свободното финансиране на капиталовите пазари след икономическото фиаско на Гърция. Днес главният им източник на средства е Европейската централна банка, която единствена все още приема злополучните гръцки държавни облигации като разменна монета за финансиране.

Георгиос Папаконстантину поставя условие на банките, че за да получат държавни гаранции за финансиране трябва да представят подробен план за усвояването на средствата. Той трябва да включва описание на програмите, с които отпуснатите средства ще се влеят в реалната икономика, за да се гарантира правилното и ефективно изпълнение на програмата за помощ и повишаването на ликвидността на пазара. Представените планове после трябва да бъдат одобрени от Централната банка на Гърция, Европейската централна банка в сътрудничество с Европейската комисия и Международния валутен фонд.

Банките в същото време се опитват да намалят отрицателния ефект от кризата по всякакъв начин. Управлението на Geniki Bank предложи на служителите си общо намаление на заплатите от 10 на сто, за да се избегнат съкращения на персонала. Тази идея обаче не се хареса на Синдиката на банковите служители и те наложиха вето както над намалението на заплатите, така и на прехвърлянето от колективни секторни договори към индивидуални бизнес договори.

Атика Банк също се мъчи да оцелее в трудните икономически времена. Финансовият резултат за 2010 година показа загуби от 7,1 милиона евро, за разлика от предишната година, когато печалбата на банката е била 5,6 милиона евро. От управлението на финансовата институция казват, че перспективите за гръцката икономика и в частност местните банки са да се приложи незабавна реорганизация на силите, така че всички да излязат по-силни от днешната криза.

Категории: ИкономикаПазари финансова помощ банки Гърция криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus