Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

„Контролиран фалит” очаква непослушните членове на еврозоната

21 Май 2010 / 11:05:10  GRReporter
1092 прочитания

Контролиран фалит е една от промените, които ще разгледа и гласува новата ударна група за бързо реагиране на страните в Европейския съюз в Брюксел. Работната  група се състои от министрите на финансите на 27-те държави-членки, включително гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину и комисарят по икономическите въпроси Оли Рен. На срещата се очаква да се гласуват промени в Пакта за стабилност и развитие,с които ще се гарантира на финансовата сигурност страните в съюза в условията икономическа криза, както и намаляване на публичния дефицит на еврозоната като цяло. Председател на работната група е Херманд Ван Роби.

Едно от основните предложения на Германия е за въвеждането на строга бюджетна дисциплина, която ще включва временно спиране на европейските субсидии в случаите на страни, които регулярно нарушават правилата на пакта. Също така, ако икономическото състояние на определена страна не отговаря на стандартите на съюза, то тя може да обяви временна неплатежоспособност към своите кредитори. Евро лидерите обмислят възможността при неизпълнение на задълженията към пакта за стабилност, страната-нарушител да бъде санкционирана дори с временно отнемане на правото на вот в евро-парламента.

Министърът на финансите на Германия Волфганк Шьобле от своя страна предлага да се извършва систематичен финансов контрол, като се прави първо преглед на съдържанието на държавните бюджети преди да влязат за гласуване в парламента на съответната държава-членка на съюза. Той настоява за конституционното интегриране на задължението всички страни в еврозоната да поддържат бюджетния си дефицит под 3% от БВП. Шьобле не изключва възможността да се създаде нов Пакт за стабилност. Председателят на Европейския съвет Херман Ван Робеи предлага да се въведе контролна комисия от членове на Европейската централна банка, които да участват във финансовия надзор на държавите-членки като част от институционалните промени в ЕС.

„Най-големият недостатък на еврозоната е липсата на сътрудничество и съгласие между страните вътре в съюза,” казва финансовият анализатор Натали Пелера от Richelieu Finance. Поради тази причина германският финансов министър Германия Волфганк подчертава, че от тук нататък Европа трябва да има единна политика за надзор и координация на икономическите и фискални политика, което ще предотврати финансови кризи като тази в Гърция. С други думи европейските лидери най-сетне трябва да се обединят в един вид политически съюз,  който ще подкрепи икономическата стабилност на единната международна валута.

Категории: ИкономикаПазариПолитика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus