Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Колапсът в Гърция ще е политически, не икономически

02 Декември 2010 / 18:12:15  Виктория Миндова
3147 прочитания

Токсичните финансови продукти за гръцките банки се оказаха държавните облигации и единственият колапс, който страната ще премине е политически и обществен, а не икономически. Гърция ще фалира, само ако фалира еврозоната като фискална система.  Това е мнението на икономическия анализатор Илиас Караволяс, който говори за Геополитиката на дълга пред Института по дипломация и международно развитие.

Лозунгът „потъваме”, който гръцкото правителство развя през пролетта на 2010 година преди подписването на Меморандума за финансова помощ според икономическия анализатор е бил стратегически точен ход. Чрез него финансовият министър Георгиос Папаконстантину е успял да даде ясен знак на европейските му колеги, че Гърция има нужда от помощ без да се налага страната да обяви спиране на плащанията, като е осигурил държавно финансиране на лихва, много по-ниска от предлаганата на свободния пазар. "Целта на едно road show е да се срещнеш лице в лице със своите партньори, като внимаваш в посланието, което пращаш – Папаконстантину каза потъваме и така катализира по-бързото развитие на спасителния пакет", обясни икономистът. За мерките, наложени с Меморандума, той заяви, че са необходими и е трябвало да бъдат приложени поетапно в последните 20 години.

Илиас Караволяс каза, че никой от анализаторите, които подкрепят идеята Гърция да излезе от еврозоната, няма план как страната ще се справи с бюджетния дефицит, външния дълг и самостоятелното оздравяване икономиката. Илиас Караволяс поясни, че Гърция няма силно производство, за да се стимулира износа и да се конкурира с Германия при евентуално завръщане към драхмата, което ще доведе до девалвация на валутата. „Еврото е необходимото зло”, подчерта той. Вариант, който е трябвало да бъде приложен още в началото при основаването на единната европейска валута е обвързването на  драхмата с еврото върху стабилен курс, без обаче еврото да влезе в страната (подобно на Унгария, България и т.н.). Това е могло да даде една по-голяма свобода в избора на мерки за икономическо развитие. „Всички, които казват, че Гърция трябва да излезе от еврозоната не знаят какво говорят”, бе категоричен.

Според него има три сценария за развитието на кризата в еврозоната. Единият е еврото да приключи своя цикъл в резултат, от което доларът и златото ще се оскъпят изключително много, а последствията за европейските държави ще са изключително сериозни. Независимо от изказването на това предположение, Караволяс подчерта, че според него то не може и няма да се случи на практика. Вторият вариант представя идеалният случай, в който Гърция и Ирландия си изпълняват задълженията по Меморандумите и възстановяват икономическото си развитие в определените периоди, а Испания и Португалия сами да се справят с проблемите си. Европа ще стабилизира финансите си, но в този сценарий според икономиста валутата на Китай трябва да падне леко, а САЩ да увеличи вътрешното си потребление.

„Това разбира се повдига въпроса - китайците и индийците могат ли да купуват всичко произведено от тях самите?”- попита риторично Караволяс. Третият вариант, който икономистът представи се оказа, че е някъде по средата. Според него не е изключено някоя от страните от еврозоната да поиска разсрочване на изплащането на външния си дълг, но той категорично подчерта, че това няма да е Гърция. Илиас Караволяс остави впечатление в публиката, че знае доста повече, отколкото казва. Категоричен обаче бе за следните твърдения:

„Гърция няма да банкрутира. Допълнителни мерки освен удължаването на плащанията (по Меморандума за финансова помощ-б.а.) няма да има, но страната няма да диша леко в следващите три години”. Той подчерта, че кризата не засяга само Гърция, а и много европейски страни и грижата за оздравяването на еврото не е работа на една страна, а резултат на общи усилия. „Всички в тази страна трябва да разберат, че никой не съзаклятничи срещу Гърция и целта на Меморандума не е да се продаде Акропола”.

Илиас Караволяс финансов анализатор и съветник по стратегически сливания и придобивания. Завършил е икономика и право в Солунския университет Аристотелиос.  Бил е Product Manager във Northstar Asset Management, а по настоящем е член на управителните съвети на SF Global Found/ Upgrade London/Mayfair Group. 

Категории: ИкономикаПазари колапс Илиас Караволяс Виктория Миндова
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus