Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Кипърските банки са силни, защото се финансират от депозитите на гражданите, а не от капиталовите пазари

02 Март 2011 / 14:03:43  Виктория Миндова
2130 прочитания

Колкото по-стабилна е кипърската икономиката, толкова по-голяма е вероятността страната да защити политическите си позиции, бе категоричен президентът на групата на Гръцката банка Макис Керавнос. Той говори на форума за ефекта на световната икономическа криза върху икономиката на Кипър и за мерките, които трябва да бъдат взети, за да се предотврати задълбочаване на кризата.

Макис Керавнос подчерта, че в продължение на 35 години Кипър е имал положителен икономически ръст между 4%-5%. След световния икономически крах в края на 2008 островната страна бе също засегната. През 2009 е завършила с отрицателен икономически ръст от 1,7%. „Независимо от финансовия срив в света, кипърските банки остават силни, защото основният им източник на финансиране не са банковите пазари, а депозитите и никога не са били изложени на опасността на токсичните финансови продукти, за разлика от американските банки”.

Кипърските банки са стабилни, защото поддържат висока капитализация според правилата на новите изисквания на Европейския съюз за капиталова адекватност и ликвидността на банките установени от комитета Базел 3 за 2012. След световната криза макроикономическите показатели на Кипър отбелязват определен спад, като бюджетният дефицит за 2010 достига до 5,3% от БВП, а външният дълг се вдига до 60,6% от БВП. Икономическият ръст се възвръща, но с изключително бавни темпове като  за 2010 е около 0,9%, а за 2011 не се очаква да надмине 1,5%.

 „Искат се бързи и смели държавни реформи, за да не се озовем в трудната позиция, в която се намира днес Гърция”, заяви банкерът. Той подчерта, че трябва да се замразят заплатите на държавните чиновници за поне три години, както и да се промени начина им на социално осигуряване. Държавните служители също трябва да понесат част от тежестта на социалното осигуряване и да участват с процент в сформирането на пенсионните вноски, както в другите европейски страни.

Като положително отчете решението на правителството да сложи 5% ДДС на хранителните стоки и лекарствените продукти. Разходите за заплати също трябва да се преразгледат. „В областта на разходите държавата отделя 15% от БВП за пенсии и заплати – това е непосилно висок разход за малката ни държава и трябва да се реформира”, заяви специалиста. Незабавно трябва да се изготви програма за развитие на заетостта, която да даде възможност на младите специалисти в страната да развият възможностите си.

Основните икономически сектори в момента на Кипър са в рецесия, затварят предприятия, увеличава се безработицата. Трябва да се изпълни пакет от мерки, който закъсня доста, отбелязва Керавнос. „Седем на сто безработица или 29 хиляди души в работоспособна възраст са лукс, която не може да си позволи”. Макис Керавнос бе категоричен, че Кипър трябва да изготви средносрочен план на действие за следващите пет години, който ще предначертае новата икономическа политика на страната. Да се разпродават земеделски зами, за да се строят луксозни вили за богати руснаци или англичани не стига, каза банкерът.

Новият икономически модел трябва да се основава на човешкия ресурс. Богатият предприемачески опит на кипърските бизнесмени трябва да се използва, за да се привлекат нови инвестиции. В същото време данъчната тежест трябва да се ограничи, защото в период на рецесия може само да влоши ситуацията.

Правителството трябва да се стреми към образуването на първични бюджетни излишъци след три години, когато дефицитът ще бъде намален до 3% от БВП, защото това е единственият път да се достигне стабилен икономически ръст.  При положение, че местната икономика все още разчита на пазара на недвижимите имоти, трябва да се намалят таксите върху тях. „Държавата може да загуби от намаляването на таксите, но ще стимулира пазара, който е изключително важен за нашата икономика и ще спечели от ДДС. Иска се далновидност, за да възродим положителния ръст”.

Банкерът подчерта, че страната има залежи от природен газ и други важни залежи, които могат да бъдат ефективно усвоени, ако се поставят като национален приоритет. Съществува интерес от чуждестранни компании, които искат да участват в двустранни проекти за развитието на тези залежи и това ще вдъхне нова сила на Кипър и ще затвърди геополитическата й позиция в района.

 

Категории: ИкономикаПазари Кипърски банки световна кризадепозити Макис Керавнос
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus