Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Касови апарати навсякъде до края на 2010

09 Февруари 2010 / 20:02:15  Виктория Миндова
1271 прочитания

Касови апарати задължително влизат във всички търговски обекти в страната през 2010 година, бе категоричен финансовият министър Георгиос Папаконстантину, който официално представи промените в данъчната политика на екипа Папандреу. Касови апарати ще сложат павилионите за вестници, бензиностанциите и тото пунктовете, които до момента са облагодетелствани от закона и не са задължени да издават касови бележки. Икономическата политика на правителството на ПАСОК има за основна цел намаляването на публичния дефицит от 12,7% от БВП до 3% от БВП през 2012 година. Основен метод за постигане на тази цел е затягане на коланите в приходната политика на страната. Повишаване на приходите от данъци, оптимизиране на ефективността на контролните органи в данъчната система и пренасяне на данъчната тежест върху по-заможните обществени слоеве са част от мерките за излизане от икономическата криза.

В корпоративното данъчно облагане на годишната печалба на предприятията, правителството предвижда последователно намаляване на данъчната ставка от 25% през 2009 година до 20% без да дава времева рамка за достигане на крайната стойност. За данъчната 2010 година стойността на корпоративния данък върху годишната печалба спада с един процент на 24%. С 90% данък ще се облаат бонусите на банковите служители според предложението за промяна на данъчното законодателство на Министерството на финансите.  От началото на 2011 година министърът обяви, че законопроектът предвижда всички парични транзакции извършени между частни дружества и държавни организации на стойност над три хиляди евро ще се извършват само по банков път. Финансови транзакции между частни лица и предприятия на стойност над 1500 евро също ще се извършват по банков път или в противен случай ще се смятат за незаконни.

По отношение на крайното решение за обвързването на касовите бележки с необлагаемия годишен доход, министърът обяви, че 12 хиляди евро е годишният необлагаем доход. Шест хиляди от този необлагаем доход, обаче трябва да бъде оправдан чрез отчитане на извършени през годината разходи, т.е. събрани първични счетоводни документи (касови бележки или фактури) на стойност шест хиляди евро. При годишен приход над 12 хиляди евро гражданите трябва да представят 30% от стойността на техния годишен доход с касови бележки. Например при годишен доход 30 хиляди евро, данъкоплатецът трябва да събере касови бележки на стойност девет хиляди евро или 30% от 30 хиляди евро облагаем годишен доход. Независимо от годишния приход данъчните служби ще приемат събрани касови бележки на стойност до 15 хиляди евро. Предаването на събраните счетоводни документи ще се извършва по два начина: по електронен път и в центровете за обслужване на граждани КЕП или да се изпращат по пощата съответната данъчна служба. От 2011 година данъчните декларации ще се подават само по електронен път, включително и данните от събраните през годината касови бележки.

Категории: ИкономикаДанъчна реформаКасови апарати
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus