Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Излезе от печат книга за Средиземноморския съюз

20 Декември 2009 / 15:12:59  GRReporter
1004 прочитания

Кремена Куцуку

Огромен интерес предизвика представянето на книгата „Съюз за Средиземноморието”. Интригуващи организатори и говорители станаха повод за това десетки правостоящи да изпълнят зала „Ерато” на столичния хотел „Хилтън”.

Сред гостите бяха вицепрезидентката на Европейския парламент Роди Краца, посланикът на Франция Кристоф Фарно и проф. Панайотис Румелиотис. Присъстваха преподаватели от Университетите в Тракия и Пирея. Водещ на проявата бе директорът на Бюрото на Европейския парламент в Гърция Йоргос Касиматис, разговорът координираха университетските преподаватели проф. Григорис Цалтас и д-р Хараламбос Платяс.

Проявата бе открита с видеоклип, показващ мигове от изказвания на френския президент Никола Саркози и председателя на Европейската комисия Жозе Барозо. На 13 юли 2008 именно Саркози стана инициатор за подписването на декларацията за договора за Съюза за Средиземноморието.

Вицепрезидентката на Европейския парламент Роди Краца разказа за развитието, довело до необходимостта за създаването на това обединение и за преимуществата на новия съюз. Процесът от Барселона, подписан през 1995 г, откогато всъщност е положено институциално началото на опитите за тясно и ползотворно сътрудничество между средиземноморските страни не е успял да постигне целта за постигане на сигурност, мир и благоденствие в района. Според г-жа Краца моментът, в който Саркози поставя отново на преден план идеята за тясно сътрудничество между средиземноморските страни е много подходящ. Новият план носи две много основни отличителни черти, които са липсвали на предишната инициатива, а именно взаимна отговорност и взаимно решение, съставляващи качествена стъпка напред в стремежа за сближаване на страните. Новият съюз желае да избегне едностранното финансиране, което в предишния формат е довело и до едностранно управление от страна на Европейския съюз на проектите за сътрудничество. Търси създаването на нови собствени институции като Средиземноморската банка и Евросредиземноморският университет, който ще допринесе значително за обмяната на знания и културни особености. В заключение г-жа Краца заяви, че съществуващите все още конфликти и проблеми между страни от различните части на Средиземноморието трябва да се разрешат взаимно, защото към момента те забавят процеса на добро развитие на целия регион.  

На свой ред френският посланик Кристоф Фарно, който дълги години е живял в Йордания и други части на Средиземноморието и познава отблизо проблема съобщи за решенията за инвестиционни планове и финансиране. 15 милиарда евро е предвиденото финансиране, на 600 милиона евро възлизат инвестиционните капитали. Те ще донесат много работни места, а това ще спомогне за развитието на района.

В подкрепа на новото обединение говори и проф. Румелиотис от университета Пандио. Той обърна внимание на неговата значимост особено що се отнася до общите усилия, които трябва да положат страните в борбата с климатичните промени. Според проф. Румелиотис осигуряването на работна ръка в страните от Южното Средиземноморие ще спомогне значително за разрешаването на наболелия за цяла Европа проблем с нелегалната миграция.

Представеното пред публика издание синтезира идеите и целите на подписания договор за съюз за Средиземноморието.  Спонсорирано е от Бюрото на Европейския парламент в Гърция.

 

Категории: Средиземноморие Актуално сътрудничество
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus