Проблемът с нелегалните емигранти в Гърция бе поставен отново на дневен ред. Той бе основна тема на среща на министъра за защита на гражданите с 27 посланици на страните-членки на Европейския съюз.
„Имаме общи цели, общи стремежи и сътрудничеството е необходимо”, заяви министър Хрисохоидис. Министърът и дипломатите обсъдиха обстойно въпросите свързани с нелегално преминаващите емигранти като акцентираха на защитата на европейските и гръцките граници. Обърнаха внимание и на поведението на Турция. Цели се засилване ролята на Фронтекс и оказване на по-сериозен натиск на Турция за спазването на обещанията й към Съюза (потушаване на нелегалните емигрантски мрежи и сътрудничество в пазенето на границите).
Хрисохоидис изразява надежди за полагането на общи усилия в борбата срещу нелегалното преминаване на хора и за продължаване на междудържавни инициативи. Преди броени дни, на 21 януари на неформална среща на европейските министри на вътрешните работи в Толедо гръцкият министър подписа общо писмо с френския вътрешен министър Ерик Бесон по въпроси, касаещи именно нелегалната емиграция. То бе адресирано до испанското председателство на ЕС и призовава за създаване на още по-добра съвместна работа между европейските страни.
Преди месец Хрисохоидис се срещна в Атина с председателя на агенцията за граничен контрол на ЕС. Тогава гръцкият министър предложи на Фронтекс да открие филиал в Гърция.
Посланиците на страните-членки на Евросъюза бяха запознати и с новата политика на правителството за борба с организираната престъпност и с усилията, които се полагат за постигането на безопасност в страната. „Мисля, че тези инициативи спомагат за взаимното разбиране, за установяването на система на безопасност в страната и препредаването на този образ в цяла Европа, на 500 милиона граждани, повечето от които идват като туристи тук всяка година”, допълва гръцкият министър.