Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърция е туристическа страна, 500 хотели за продан не са много

20 Януари 2011 / 11:01:14  Виктория Миндова
2396 прочитания

Гръмки заглавия за бум в продажбата на хотели излязоха тази седмица в гръцката преса. Публикация в Имерисия представи почти отчайваща картина на пазара, в която собственици на малки и големи хотелски единици търсят начин да се освободят от собствеността си през 2011 година. Съобщението е, че 500 хотели в Гърция в момента си търсят нов собственик, а в следващите месеци техният брой ще се увеличи. Данните са събрани от различни сайтове с обяви за покупко-продажба на недвижими имоти и според публикацията има сериозен инвестиционен интерес, но пазарът все още е замразен, защото заинтересуваните чакат цените да паднат.

Потърсихме мнението на специалистите от хотелския бизнес, които обаче опровергаха тезата, че може да се говори за някакъв извънреден бум. Президентът на Атинската асоциация на хотелиерите Йоанис Рецос заяви специално за GRReporter, че предлагането на хотели на пазара на недвижими имоти не е по-голямо от изминали години. „Ако проверите данните на големите посреднически компании от предишни периоди ще видите, че всеки сезон има определен брой хотели за продан. Това не е необичайно за гръцкия пазар и в момента не може да се говори за някакъв бум в предлагането”, обясни специалистът. Той не отрече, че по време на рецесия някои бизнесмени биха искали да се освободят от направените през изминал период инвестиции, но това все още не показва необичайно движение на пазара.

Йоанис Рецос подчерта, че сегашната криза и трудните месеци, които предстоят за гръцката икономика са кривото огледало, през което са отразени данните за търсенето и предлагането на хотелски единици в страната. На въпрос „Смятате ли, че кризата може да доведе до влизането на нови чуждестранни инвеститори в хотелския бизнес , които да заменят месните бизнесмени”, Рецос отговори: „Разбира се, но все още не се наблюдава засилен интерес.” Според него е рано да се каже, че има по-голямо присъствие на външни инвеститори от други години. Независимо от това, той оцени подобна перспектива като положителна за бъдеще. „Единственото условие е продажбите на пазара да не се извършват от отчаяние, а от премерен инвеститорски риск”.

Някои от обявените за продажба хотели в Гърция са в едни от най-популярните летни туристически дестинации в страната като Родос, Крит, Миконос, Йонийските острови, Санторини , Атина. Ако ви е останал някой милион на страна, може да ви заинтересуват някои от представените оферти.

На остров Родос например се предлага хотел на площ девет декара с  46 легла срещу 2,5 милиона евро. Островът с най-хубавия залез, както е известен Санторини има оферта за продажба на хотел с 18 легла с цена 1,4 милиона евро. Друга оферта на същия остров предлага сграда с 12 стаи под наем за 500 хиляди евро, а на остров Скиатос 23 студия имат цена 700 хиляди евро. Красивият остров Корфу, който е познат с пищната си архитектура предлага малък хотел с 40 легла срещу 1,3 милиона евро.

Офертите продължават и на парти-острова Миконос, където се продават две хотелски единици, едната за два милиона евро, а другата три и половина милиона евро, но в публикацията не се споменава с колко легла разполагат или в коя местност са позиционирани. Северна Гърция също има какво да предложи - на Халкидическия полуостров се продава  комплекс от оборудвани студио-апартаменти срещу 790 хиляди евро. В центъра на столицата, след като затвориха общо пет хотела през 2010 година, сега има оферта за покупка на хотелска единица със 171 легла точно пред централната гара на Атина „Лариса” срещу 4,7 милиона евро.

Категории: ИкономикаПазари хотели за продан Гърция Йоанис Рецос туризъм икономическа криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus