Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърците с право да си върнат имотите в Истанбул

30 Септември 2009 / 11:09:24  GRReporter
1132 прочитания

Едно решение на Европейския съд ще отвори пътя за хиляди гърци, които са загубили правото над имотите си в Истанбул, да могат да си ги върнат.

Всичко започна, когато преди няколко години братята Йоанис и Евангелос Фокас се обърнаха към Европейския съд за човешките права с искане Турция да им даде правото да наследят сестра си Поликсени Фока-Пистика.

Двамата братя живеят в гръцкия град Катерини, а тяхната сестра през 1954 г. е била осиновена от семейство Пистикас, които са членове на гръцката общност в Истанбул, разказва вестник „Та Неа”, който се занимава със случая от 2003 г. Заради таен президентски указ от 1964 г. всички имоти на гръцките граждани в Турция се обвързват и така братята на Поликсени Пистика губят правото да наследят сестра си, която умира преди девет години, и която от своя страна не е имала правото да наследи родителите си.

Сестрата Поликсени е оставила в наследство голямо имущество – две седеметажни кооперации в най-известния квартал на Истанбул – Таксим. Първоначално, турският съд бе решил, че Поликсени не може да наследи осиновителите си, защото не е турска гражданка. След нейната смърт братята й подали молба да бъдат признати за наследници, но съдилищата в Истанбул и Анкара я отхвърлили. Вследствие на този отказ през март 2002 г. братята се обърнали към Европейския съд за човешките права.

След като вчера случаят приключи с решение в полза на братята Фока, техният адвокат Ахилеас Димитриадис заяви за вестник „Катимерини”, че това решение е много важно, защото създава прецедент и „много гърци, които не са турски граждани и не са имали правото да наследят имотите на своите предци, сега ще могат да си ги поискат обратно.”

Министърът на външните работи на Гърция Дора Бакояни говори за успех на гръцката дипломация при намесата в този и в други подобни случаи и заяви, че „решението на Европейския съд за човешките права по случая Фокас срещу Турция е важно, защото констатира нарушението на чл. 1 на Първия Допълнителен Протокол към договора във връзка с правото на собствеността”.

Вчерашното решение не само осъди Турция за нарушение на човешките права по случая Фокас, но и ограничи правото на Турция за обжалване, отбелязва вестник „Та Неа”. Това решение придобива особено значение, тъй като през октомври се очаква да излезе доклада за постигнат напредък на Турция, а от друга страна Турция трябва до декември месец да признае съществуването на Република Кипър и да отвори пристанищата и летищата си за кипърски самолети и кораби.

 

Категории: Политика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus