Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Експертна комисия ще се заеме с реформата в пенсионното осигуряване

26 Ноември 2009 / 14:11:33  GRReporter
727 прочитания

Марина Николова

Да бъде създадена деветчленна комисия от експерти, които ще предложат решение проблема на пенсионната система до края на април 2010 г. , предложи министърът на заетостта Андреас Ловердос на първата си среща с представителите на синдикатите за реформирането на системата за осигуряване. Министър Ловердос отбеляза, че през 2009 г. държавата е внесла над 2 млрд. евро допълнително за изплащането на пенсиите като тази сума през 2008 г. е била три пъти по-малка.

Идеята на министър Ловердос за по-нататъшното провеждане на преговорите се състои в предложение за съставяне на деветчленна комисия от четирима представители на правителството и четирима представители на синдикатите и на федрациите на работодателите. Те ще предложат и гласуват председател на комисията като министър Ловердос предложи синдикалните организации и съюзите на работодателите да издигнат кандидатурите до 4 декември 2009 г., така че комисията да започне своите заседания от 8 декември.

Министър Ловердос предложи до 30 април 2010 г. Комисията да излезе със становище като дотогава ще бъде готова и обработката на всички данни, с които разполага министерството, така че да се предприемат необходимите действия и законодателни инициативи. Комисията от специалисти ще трябва да предложи два варианти за решение на осигурителната система – един основен и един алтернативен.

За пореден път, министърът подчерта, че правителството ще прокара мерки, с които да вкара пари в бюджета и осигурителните каси, като улови укриването на данъци, намали безразборното харчене в здравеопазването и се пребори с работата на „черно”. Освен това, министерството се обвърза да представи на синдикатите всички данни, с които разполага за сумите, които държавата плаща допълнително на осигурителните каси, и обяви, че през декември месец ще се обсъдят разпоредбите за гъвкавите форми на заетост.

Заместник министъра Георгиос Кутруманис уточни, че когато се говори за пенсии трябва да се взема предвид три параметри: възрастовата граница, начина на изчисление на пенсиите и размера на осигуриотелните вноски. Истинският проблем е във финансирането на осигурителната система и там трябва да се постави акцентът на диалога според заместник министъра на заетостта. Никой няма да бъде изненадан от мерките, които ще бъдат взети и всички разпоредби, които ще прокара правителството за гласуване от парламента ще бъдат предварително обсъдени в рамките на диалога със социалните партньори и синдикатите, заяви министър Ловердос.

Грешно е да се счита, че проблемът на осигурителната система е фискален, а не политически и социален, заяви от своя страна председателят на синдикалната организация ГСЕЕ Янис Панагопулос . Тойотбеляза, че за да има резултат от диалога той трябва да се проведе бързо, но не и повърхностно. Г-н Панагопуос отбеляза, че 55% от пенсиите, които дава осигурителната каса ИКА са в размер т 550 евро, като средната пенсия в Гърция е изчислено, че е 667 евро, което е много ниска сума за държава член на ЕС. Председателят на ГСЕЕ предложи четири теми на диалога:

-финансиране на осигурителната система – в това число въпросите за укриване на данъци, мотивиране на работещите да заплащат осигурителни вноски.

-Обединение на осигуителните каси с предложение д бъдт съзадени три каси: каса на работещите на заплата, каса за хората, които си плащат сами осигуровките и каса на земедлците.

- Организационни теми

-Подкрепа на пенсионерите с ниски пенсии – предложение да бъде преразгледан метода за изплащане на добавки за социална взаимопомощ (ЕКАС)

В тази връзка г-н Панагопуос предложи въпросите свързани с осигурителната система се свържат със стратегията за развитие - например работодателите трябва да бъдат контролирани и задължавани да плащат осигуровки на своите служители, а държавата прокара мерки, за да подкрепи майките, което ще даде сигурност за семействата. Накрая, г-н Панагопулос предложи да бъде създадена Каса за поколенията.

„Реформите в осигурителната система няма да решат проблема с демографската криза, както и образованието не решава проблема с безработицата” заяви представителят на синдикалния съюз АДЕДИ Спирос Папаспирос, който постави условие, че за да продължи участието си в диалога, АДЕДИ иска правителството да представи всички данни, с които разполага и допълни, че комисията, която министър Ловердос предлага да бъде създадена единствено ще доведе до понататъшно заплитане на темата.

Министър Ловердос в края на срещата обяви, че за следващата среща предварително ще разпространи всички данни, с които разполага министерството относно допълнителните плащания на държавата за осигурителните каси, а през декември ще се обсъдят и разпоредбите, които трябва да се внесат в парламента за гъвкавите форми на заетост.

Категории: Политикаосигурителна системапенсиидиалогсиндикати
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus