Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

До 500 милиона евро годишно струва на държавата черната търговия с горива

12 Октомври 2010 / 13:10:03  GRReporter
860 прочитания

До 500 милиона евро достигат загубите на държавата от черната търговия и липсата на контрол на пазара на горива в Гърция, казват представители на рафинериите в страната. „Защо не се захванат с контрабандата на горивата, вместо да намаляват пенсии и заплати, ” заяви пред гръцкото издание Етнос изпълнителният директор на „Гръцки петрол” Янис Костопулос. Според него проблемите с нелегалната търговия с горива е известна на гръцките правителства от много години, но по една или друга причина малко е направено за въвеждането на ред в този пазар.

Янис Костопулос твърди, че ако държавното управление наистина иска да се справи с нелегалната търговия и да започне да събира реално полагащите се от търговията с горива приходи, трябва да се заеме с осем основни проблеми. Първият от тях разбира се са сделките на черно, в които участват представители на всички нива – от доставчиците на едро, през превозвачите до малките търговци. За да се пресече този феномен контролните органи не могат да пренебрегнат и така нареченото пиратство. Той дава за пример бензиностанции, които носят емблемата на една конкретна петролна компания, а продават гориво (много често и с по-ниско качество и доста по-ниска цена) на друга. По този начин намаляват разходите и увеличават печалбата, като успоредно ощетяват както клиента, така и държавата.

Липсата на прозрачност и контрол позволяват на много търговци да укриват голяма част от приходите си, като в същото време няма и точна отчетност върху дължимото ДДС. Янис Костопулос подчертава, че за 20 години се отлага свързването на бензиновите колонки с касовите апарати на частните бензиностанции и докато това продължава милиони евро ще изтичат през пръстите на правителството. В момента тези, които работят с единна система за отчитане на продажбите са единствено корпоративните бензиностанции на големите рафинерии. След прилагането на реформата в данъчната система едноличните търговци или частниците бяха принудени да сложат обикновени касови апарати, които се оказа, че в някои случаи почти не се ползват. „Веднъж на всеки пет зареждания ми дават касова бележка – аз това не го наричам отчетност,” коментира собственик на лека кола от Атина пред GRReporter.

Изпълнителният директор на „Гръцки Петрол” посочи, че липсва и мониторинг върху оперативните запаси на бензиностанциите и че никой реално не знае доколко разпределителните компании спазват нивата на запасите за извънредни случаи. Също така липсва контрол и върху  качеството на внасяния биодизел, доколко той е чист или примесен с други съставки. Друг познат проблем, за който Янис Костопулос говори са измамите в зарежданото количество гориво както за отопление, така и за транспорт. Много често, казва той, цистерните, който зареждат домакинствата имат специален метод да отчитат по-голямо доставено количество гориво от реално зареденото. Държавата не е предприела ефективни мерки за спиране на нарушенията и се налага гражданите да внимават дали компанията-доставчик е коректна. В повечето случаи това се установява след като нарушението е извършено. За липсата на контрол Костопулос попита риторично: „Защо не отнемат лицензите на собствениците на бензиностанции, които си играят със здравето и джоба на потребителите?”. Той подчерта, че съществува съответната норматива база и условия това да се прави, но по някаква неизвестна причина не се прилага на практика.

Предложенията на специалистите от „Гръцки петрол” за справяне с черната търговия са първо да се затегне контролът по границите. В много случаи се наблюдават фирми, които декларират износ за страни като България и Албания, а след това вкарват контрабандно същите количества гориво, освободени от данъци и така и го продават на черния пазар. От компанията предлагат също така да се провеждат и внезапни проверки по пътищата за верността на документите, произхода и дестинацията на превозваното гориво. Друга мярка е въвеждането на специална маркировка на всички цистерни за обществено ползване, която до момента липсва. Засилване на проверките на данъчните и надзорниците от Комисията за контрол на движението и съхранението на горивата, както и изравняване на акциза между горивото за отопление и транспорт.

Разкритието за огромните загуби на държавата от търговията на черно с горива дойде веднага след разгара на спора между Министерството на финансите и Федерацията на собствениците на бензиностанции кой и как да финансира началото на отоплителния сезон в страната. Основата на проблема се крие във факта, че по принцип горивото за отопление се облага с по-нисък акциз от горивото за транспорт. Бензинаджиите, които са и търговците на дребно закупуват горивото за отопление със завишения акциз като това за транспорт, а след това го продават на домакинствата на по-ниска цена. Този процес наричат предплащане на акциза, който в последствие им се връща като разликата от държавата. Тази година обаче собствениците на бензиностанции, както много други търговци в страната изпитват сериозни трудности с ликвидността и от федерацията са предупредили още през май, че собствениците на бензиностанции няма да имат възможност да следват процедурата от изминали години.

В момента ситуацията предполага, че или министерството ще отстъпи и ще позволи на дистрибуторите на дребно да закупят горивото за отопление с по-ниския акциз, или бензинаджиите ще обявят бойкот и на 15 октомври домакинствата няма да могат да закупят от тях нафта за отопление. Добрата новина е, че според данните представени от Министерството на икономиката и развитието собствениците на бензиностанции представляват само 20% от разпределителната верига на горивото за отопление в страната. Ако на 15 октомври те не се включат в развозването на нафта за потребителите на дребно, дистрибуцията може да е затруднена до известна степен, но няма да бъде блокирана.

Категории: ИкономикаПазари горива търговия на черно Гръцки петрол
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus