Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Четат ли гърците днес?

27 Май 2010 / 18:05:01  Емануела Карастоянова
1263 прочитания

Наскоро прочетох в един blog следния текст: „Хората четат. Те четат блогове. Те четат билбордове. Те четат менюта. Те четат заглавията на песните от WinAmp-а си. Те четат коментарите си във FaceBook. Те четат списания. Те четат вестници. Те четат имената на магазините за дрехи и работното им време. Те четат и много други неща, защото книгите не са единственото, което може да се чете! Но поне четат!”

Съгласна съм с това твърдение. Дори бих добавила следното: Те четат съобщенията в мобилните си телефони, те четат дълги и сложни инструкции за това как да използват  камерите и цифровите си апарати, за да запечатат максимално добре и завинаги най-хубавите моменти от живота си. Те четат упътвания как да направят това или онова, пътеводители как да стигнат оттук до там, истории on-line или не, клюки и книги със съвети на практика за всичко, защото в днешно време важно се оказва всичко. Четем постоянно и то на много езици. Ставаме все повече полиглоти. Но за наше успокоение това правят и хората в съседните държави. Това правят и съседите на съседните държави.... Учените казват, че ако всички текстове, които човечеството е сътворило, независимо дали говорим за шедьоврите на Шекспир или за касова бележка от покупки в супермаркет, бъдат изложени в писмен вид, то листът хартия ще е с дължина равна на дължината на десетки  обиколи на земното кълбо! Звучи невероятно.

Но какво друго четем днес освен кратката и необходима информация, без която нашият живот би се превърнал в кошмар? Четем ли книги? И ако да, то какви? И как? Отговор на въпроса потърсихме в „Празника на книгата”, който се провежда от 17-ти до 30-ти май в Запио в Атина.  Тази година в базара участват 120 гръцки и чуждестранни издателства. На щандовете ни посрещат речници, учебници, детски приказки, класика, фантастика, криминални романи и поезия от цял свят. За това дали гърците четат и какво най-много предпочитат попитахме Катерина Котопулу от издателство С. И. Захаропулос. „ Четат, разбира се. Четат. Сега като дойде кризата четат. Няма много как по друг начин да прекарват приятно времето си. Иначе знаете как е. Когато човек мисли само за удоволствия духът обеднява. Преди малко дойде едно 19-годишно момиче и си купи книга на Кавафис. Стана ми много приятно. Но за съжаление мъжете продължават да са нисък процент читатели. На 10 купувача 8 са жени, а само двама са мъже. Това е тъжно. Имаме години наблюдения от издателството. Мъжете просто не четат.” За съвременните вкусове на читателите Катерина Котопулу казва: „Прави ни впечатление, че има завръщане към класиката. Купуват се особено много Достоевски и Толстой. Но младото поколение има ужасно вредни навици. Обръща внимание на това дали кориците са красиви, а не толкова на съдържанието. И първото нещо, което правят за да решат дали да купят дадена книга е да видят краткото описание на съдържанието й отзад. А има книги от класиката, на които ако прочетеш какво пише  отзад няма да ги купиш... Видят ли  обаче  красиви корици и интересен текст купуват. А вътре често няма нищо. Но за това са виновни родителите и учителите. И телевизията. От частните канали нямам претенции, но от държавните имам огромни. Не са дали нито цент за разпространяване на класическата литература. А предавания за готвене и издателства за кулинарно изкуство има колкото искате.”

„Празникът на книгата” се провежда за 33-ти път.Тази година освен Съюза на гръцките книгоиздатели в инициативата се включи и Дружеството на гръцките физици и общината на града. Целта  както винаги е да се засили ролята на културата и образованието в нашия живот. Ако съдим по броя на посетителите, базарът определено отбелязва успех. В късния следобед след работно време не един атинянин идва да разгледа щандовете и да си купи четиво.

Тъжна е все пак равносметката на председателя на Съюза на гръцките книгоиздатели, Лукас Ринопулос: „Икономическата криза и заплахата, че страната може да упадне утвърждават мнението ни, че в нашата държава систематично сме пренебрегвали това, от което са започнали другите развити страни, главно от Европейския съюз: от образованието и от културата.”

 

 

 

 

Категории: книги празник на книгата запио атина
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus