Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Бизнесът не иска промени в правителството

02 Септември 2010 / 21:09:37  Виктория Миндова
1094 прочитания

Председателят на Гръцката търговска камара Василис Коркидис се обяви категорично срещу плановете на премиера Георгиос Папандреу за реформа в кабинета на социалистическото правителство, особено в ключовите министерства, а председателят на Съюза на гръцките банки и президент на Националната банка на Гърция Василис Рапанос официално призна: "Банките нямат пари!". Това са най-значителните новини от срещата нагръцкия министър-председател с представителите на деловите среди в страната.

Според Коркидис промените в държавното управление в момента могат само допълнително да забавят реформите в Гърция. Бизнесменът защити позицията си срещу промените в правителството с довода, че усилията на управляващите трябва да са насочени към повишаването на конкурентоспособността, на производителността и на износа, а не към вътрешни реорганизации. Решаващи за намирането на изход тежката икономическа и социална криза в момента са министерствата на финансите на Георгиос Папаконстантину, на икономиката, развитието и търговския флот на Лука Кацели, на заетостта и социалното осигуряване и финансите на Андреас Ловердос, за част от които Папандреу планира рокади.

Друг проблем, който излезе наяве след срещата между правителството и обществените партньори бе признанието на председателя на Съюза на гръцките банки Василис Рапанос, който е и президент на Националната банка на Гърция че ликвидността на банковата система е изчерпана и банките не могат да покрият нуждите на местния бизнес. Призивът на производителите и търговците в страната отново прозвуча от устата на председателя на търговската камара Коркидис, който прикани правителството да субсидира заетостта и социалното осигуряване чрез програмите за усвояване на европейските фондове. След срещата стана ясно, че е било дадено предложение да се въведат извънредни мерки за улесняване погасяването на задълженията на малките и средни предприятия към социално-осигурителните и пенсионните каси, банките и други финансови институции, докато се възстанови нормалното финансиране на пазара.

Председателят на Конфедерацията на производителите и търговците Димитрис Асимакопулос заяви, че в най-скоро време правителството ще трябва да узъпти буреносната рецесия, защото в противен случай е заплашено бъдещето не само на местния бизнес, но и на цялото гръцко общество. На срещата Асимакопулос е дал предложение на премиера Георгиос Папандреу да бъде преразгледан периода за погасяване на държавния дефицит. Според подписания през пролетта на тази година меморандум за финансова помощ, Гърция ще получи поетапно в период от три години 110 милиарда евро от МВФ, ЕЦБ и Европейската комисия. Успоредно с това средиземноморската държава се обвърза със задължението да въведе строга реформа във вътрешната си икономическа политика, така че да намали държавния дефицит от приблизително 13% от БВП в края на 2009 на 3% от БВП през 2013 година. Според председателят на Конфедерацията на производителите и търговците на Гърция ще са и нужни повече от три години, за да достигне поставената цел и паралелно да развие и усвои нови източници на средства за пазара и да се инвестира в икономическия ръст на страната.

Най-драстична бе реакцията на Синдиката на държавните служители (АДЕДИ), който се обяви срещу меморандума за финансова помощ и водената от социалистическото правителство на ПАСОК антисоциална според техните думи политика и обявиха бойкот на предстоящия Международен търговски панаир в Солун следващата седмица. Председателят на синдиката Спирос Папаспирос заяви, че политиката на Георгиос Папандреу в съюз с Международния валутен фонд единствено увеличава безработицата и бедността. Според Папаспирос тази водената политика връща държавата във варварството на предишния век и докато печалбите на финансово силните се увеличават, а държавата потъва във все по-дълбока рецесия. Председателят на синдиката на служителите в частния сектор (ГСЕЕ) Янис Панагопулос обяви срещу политиката на управляващите и добави, че оглавяваната от него организация няма да се примири с увеличаването на средния показател на ДДС от 11%, нито на 15%, още по-малко на 23%. Двете синдикални групи обявиха, че ще пристъпят към протестни действия срещу правителствената политика на 10 септември в Солун, по време на провеждането на солунския търговски панаир.

От страна на правителството освен премиерът Георгиос Папандреу на срещата присъстваха и министърът на финансите Георгиос Папаконстантину, министърът на заетостта и социалното осигуряване Андреас Ловердос, министърът на икономиката, развитието и търговския флот Лука Кацели, министърът на вътрешните работи Янис Рагусис, министърът на околната среда, енергията и климатичните промени Тина Бирбили. Никой от присъстващите министри, нито министър-председателят не дадоха изявление пред журналистите след края на срещата. В прес съобщение разпространено в средата на деня премиерът Георгис Папандреу отбеляза освен резултатите от водената политика важността на взетите от неговото правителство решения, които според изявлението са намалили значително рисковете от фалит на гръцката държава.

Категории: ИкономикаПазари реформи Виктория Миндова
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus