50 хиляди работници заети в земеделието и животновъдството са заплашени да останат без работа, алармират от земеделските профсъюзи. Повече от седмица гръцките земеделци са блокирали пътните артерии на Гърция, като знак на несъгласие срещу досегашната земеделска политика на страната. Недоволството на производителите идва от огромната разлика в ниските изкупвателни цени на продукцията и размера на крайната цена в супермаркетите. Като неефективни определят земеделците преговорите между министерството на земеделието с земеделски представители от Общата конфедерация на гръцките работници за ново рамково договаряне на условията на работа, социално-осигуряване и заплащане на селскостопанските производители. Според тях основната цел на правителството е да „притисне до стената” земеделците в Гърция, за да може да отвори широко пазара за внос на европейски продукти и да „задуши” местното производство.
В масов протест пред зала Запио над 200 души представители от 350 работни организации блокираха движените по булевард Амалиас в Атина с основното им искане е да се защитят интересите на малките и средни производители. „Изкупвателната цена на млякото например е максимум 0,30 евро за биологично чист продукт, а цената на крайният продукт в супермаркета е до седем пъти по-висока след преработване с минимално съдържание на чисто мляко в него. Всъщност производителите са принудени да продават готовата си продукция на цени, които не покриват производствените разходи,” казва Панайотис Цихлис председател на Националния профсъюз на производителите на мляко и хранителни изделия. Призивът на синдикалния лидер е за създаването на минимална изкупвателна цена на земеделската продукция, която да подсигури дохода на малките и средни производители. „Загубата от ниските изкупвателни цени не може да се покрие от държавните субсидии, които така или иначе не са изплатени още. Трябва да се изгради нова земеделска програма, която да подкрепя местния производител.”
Във връзка с наемането на сезонна работна ръка в селското стопанство Панайотис Цихлис е категоричен: „Всички наемни работници трябва да имат еднакви права. Земеделци от гръцки, български, албански и всякакъв друг произход трябва да имат единна система на заплащане и социална осигуровка, установена от държавата. ”
В същото време в Запио се провежда и общонационалния диалог между земеделските представители на Общата конфедерация на гръцките работници, Министерството на земеделието и Министерството на икономиката, развитие и търговския флот. В диалога са отказали да участват земеделци-симпатизанти на опозиционната партия на Нова демокрация, както и представители от блокадите. Министърът на земеделието Катерина Бадзели каза: „Диалогът не може и не трябва да бъде спиран. Нашата цел е да въведем новата земеделска политика, която ще подобри конкурентостта и да рамкира дейността на земеделците. В момента няма възможност незабавна финансова помощ, но в следващите месеци да направим промени в нормативни промени, които да осигурят нови субсидии. ”
В процеса на националния диалог министъра на икономиката, развитие и търговския флот Лука Кацели заяви: „Няма време за изчакване. Изходът от тази ситуация е диалог, бързи и ефективни решения. Първо трябва д засилим финансирането на земеделската дейност, с незабавното въвеждане на новите политики на правителството. Касата за субсидиране на малки и много малки предприятия е отворена за финансиране на земеделската дейност. Програмата за стратегическо развитие също има средства и нови програми, които ще са готови до края на март. Резултатност ще се достигне само ако достигнем съгласие за правилния път за действие.”
Междувременно стачкуващите селскостопански работници предприеха и нови блокади, включително затвориха и железопътната линия, свързваща Гърция и България. Блокирани за леки коли, автобуси и камиони са и пристанището на Игуменица, границата с България „Промахона”, кръстовището Стрмонас на магистралата Солун-Серес, както и магистралата Егинатиас в отсечката Серес-Кавала. В област Тесалия са затворени кръстовищата Никиас и Микротивес, а в област Кавала – пресечките на Амфиполис и Хрисополис. Земеделците са препречили пътищата в района на Егинио (вън от Катерини) и около община Евру. Трактори блокират пътните артерии около общините Козани и Гревена.