Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

20 милиарда евро годишна загуба от експлоатацията на нелегалните емигранти

26 Януари 2010 / 19:01:59  Виктория Миндова
869 прочитания

Около 20 милиарда евро е годишната загуба за гръцките социално-осигурителни каси и държавата като цяло от дейността на нелегалните икономически емигранти в страната. Това съобщи Атинас Дретта, главен секретар на Министерството на заетостта и социалното осигуряване. До момента правителството няма изготвена програма за решаването на този проблем, но Дретта  увери обществеността, че в най-скоро време министерството ще излезе с официално становище по въпросите на заетостта на нелегалните емигранти.

Тежката административна процедура и липсата на единна политика за узаконяването на нелегалните емигранти в страната се оказа, че е капка в морето от проблеми, които екипът на министър Андреас Ловердос представи пред журналистите. Друг наболял въпрос поставен на срещата бяха задълженията на фармацевтични предприятия и доставчици към държавните каси. Тези задължения достигат около 30 милиона евро само за второто тримесечие на 2009 година. Първата стъпка, предприета от министерството на здравеопазването е да се уведомят с индивидуални писма на 263-те дружества за общата сума на техните задължения. Друга мярка е провеждането на щателни кръстосани проверки на болнични заведения, клиники, частни кабинети и аптеки за установяването на достоверността на проведени лечения и предписани лекарства. По-конкретно става въпрос за процедури и лекарства, които се покриват от държавното социално осигуряване и са вписани в разходната част на държавния бюджет. Проверките започват в началото на февруари тази година и при установени нередности, нарушителите ще се провеждат под наказателна отговорност на принципа на финансова измама. Контролните органи ще бъдат информирани за обекта на тяхната проверка в деня на одита, за да се избегнат опити за корупция.

Заместник-министърът на заетостта и социалното осигуряване Георгиос Кутруманис представи дванайсет мерки за ограничаване изтичането на средства от социално-осигурителните каси. Една от мерките е въвеждане на нов тип ефективен надзор над внасянето на социално-осигурителните задължения от страна на гражданите и предприятията. В случаи на закъснение новата система ще осведомява незабавно длъжника за неизплатената вноска. Валидните до момента наказателни такси при наемане на работна ръка без плащане на социални и пенсионни осигуровки остава 500 евро за служителя и 1000 евро за работодателя. Важно нововъведение е системата, при която работодателите ще плащат на наемна работна ръка (сезонни земеделски работници, домашни помощници, градинари и др.) със специални чекове, достъпни във всяка търговска банка в страната. Тези чекове ще се осребряват от работниците, като държавата автоматично ще удържа осигурителната сума съответстваща на изплатеното възнаграждение. Крайната цел на министерството е да акумулира два милиарда евро от съкращаване бюджетните разходи и оптимизиране на дейността, за да изпълни задълженията си към европейския Договор за стабилност.

На пресконференцията бе представена и новата програма за откриване на 65 хиляди работни места годишно в периода 2010-2013 година. Предприятия, които наемат нови служители от бюрата за безработни (ОАЕД) ще могат да се възползват от новите правила въведени от министър Андреас Ловердос. Държавата поема ангажимента да покрива разходите по пенсионно и здравно осигуряване на сто процента и облекчава бюджета на съответното предприятие от тези разходи. За втората година държавата ще покрива на седемдесет и пет процента, третата петдесет на сто, а през четвъртата година двайсет и пет процента  от социално-осигурителните разходите.

Категории: Социално осигуряванеПолитикаОбщество
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus