Втори успех за гръцките баскетболисти на Световното в Анкара

29 Август 2010 / 21:08:49  GRReporter
1214 прочитания

С 83-80 завърши мачът между отборите на Гърция и Пуерто Рико от Световното първенство по баскетбол в Анкара. Победата от тази вечер е втората под ред за гръцките национали. На 28.08 те победиха отбора на Китай с 89-81. С резултата си от тази вечер те запазиха първото си място в третата група на първенството.

Финалът наистина е „щастлив”, но борбата за него беше тежка. Пуерто Рико се оказа „костелив орех” и измъчи до невъзможност  отбора на Гърция. До последната минута успехът вървеше ръка за ръка ту с единия ту с другия отбор. Това определено изнерви и двете страни, а мачът заприлича на дерби.

Срещата не започна обещаващо за Гърция. Треньорът Йонас Казлаускас реши да вплете в основната петица Ян Вуюкас. Освен един кош в началото на мача обаче Вуюкас не можа да допринесе почти нищо за отбора си. От слабата позиция на играча в защита успя да се възползва чудесно Рамос. Той правеше чудеса на паркета, които в комбинация с „пороя” от тройни точки, спечелени  от неговите съотборници дадоха на Пуерто Рико преднина 11-6. На спечеленото предимство гръцките национали реагираха на момента. Още в 5-та минута Спанулис доведе резултата до 12-11.  Контраатаката  обаче не продължи дълго.  В последствие гърците отново изостанаха.  Така първата четвърт завърши с 21-23.

Втората четвърт донесе промени на игрището. Гърция определно имаше проблеми с атаката. Отборът не успя да оползотвори една дузина шансове за кош.  Пуерто Рико се възползва от тази слабост и реши да се разправи и със защитата на противника. Главно действащо лице в акцията беше Бареас. Играчът се развихри на паркета, добра се до коша  и направи една дузина пакости на опонентите си.

По време на третата четвърт гърците имаха известно  подобрение. Отборът отбеляза няколко успешни коша и така през 26-та минута поведе с 52-51. По време на 30-та минута благодарение на тройните точки на Бурусич Гърция поведе с 59-56. Това беше моментът, в който отборът започна да налага своя ритъм. Последва обаче серия от 5-0 за Пуерто Рико и равновесието на игрището отново се разклати. Победата сякаш се шегуваше и минаваше ту от едната, ту от другата страна на игрището. Техническо наказание, наложено  минута преди края на мача се оказа от решаващо за Гърция.

Минути: 23-21, 35-41, 59-56, 83-80

Гърция (Казлаускас): Царцарис, Вуюкас, Диамантидис, Спанулис, Зисис, Придезис, Калатис, Бурусич, Перпероглу

Пуерто Рико (Ситрон): Васало, Ли, Рамос, Бареа, Санчез, Сантяго, Балкман, Диаз, Хуертас, Ривера, Пиви

Категории: Световно първенство баскетбол победа гръцки националиПуерто Рико Турция