Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

След „Острова” на прокажените Виктория Хислоп се захваща с „Нишката” на по-новата история на Гърция

23 Май 2011 / 18:05:21  Анастасия Балездрова
3128 прочитания

 

С Виктория Хислоп се срещнах в павилиона на издателската къща Диоптра, която издава нейните книги в Гърция. Писателката стоеше зад изпълнения с нейните книги щанд и разговаряше с десетките свои читатели, които се стекоха на Празника на книгата в Запио, за да се срещнат с авторката на бестселъра „Островът”. Тя разговаряше с почитателите си на гръцки език и не отказа автограф на нито един от тях, нито на GRReporter.

„Третата ми книга се нарича „Нишката”. Действието се развива в Солун. Това е история за събитията от 20-ти век. Историята е следната: Главният герой живее в Англия и пристига в града, за да посети своите баба и дядо и от тях научава историята на своето семейство. Надявам се читателите да харесат книгата. На мен ми беше много приятно да я напиша”.

Виктория сподели, че около подготовката на книгата е научила много неща за гръцката история.

„Удивително е как тази страна е вървяла от една криза към друга. Няма момент, в който всичко да е било наред. От окупация през цивилна война и после диктатура.  Аз също идвах често в Гърция, имам къща тук, но чак, когато прочетох всичко това разбрах, че хората тук не знаят съвсем добре какво е мир. Той е много илюзорен.

Едно от символичните неща в книгата е въображаемата улица на име Ирини (мир). Читателите в Англия може и да си помислят, че улицата се нарича така по името на някоя жена, но аз избрах това име, защото тя е нещо като идеалното място, на което всичко е наред. Но тя все пак е една малка уличка в Солун, която изникна в моето въображение. Повечето хора не живеят на нея, а на други улици и се сблъскват с различни трудности”.

Авторката е решила да напише първия си роман, който се превърна в световен бестселър съвсем спонтанно.

„Отидох на островчето Спиналонга като турист през 2001. Усещането и атмосферата там бяха много различни. Останах там за малко повече от час и десет минути, но след като си отидох знаех, че ще напиша нещо за него”.

Виктория Хислоп се е запознала с историята на острова, който в продължение на над 40 години е приютил стотици прокажени от туристическите пътеводители. „Нямах възможността да разговарям с местните жители, защото по онова време още не знаех гръцки език. Една от книгите за Спиналонга беше толкова голяма, че я погледнах както беше на полицата и си помислих, че или след 10 години ще науча езика и ще успея да я прочета или ще напиша една моя измислена история”.

Писателката решила да направи второто. Всички герои в „Островът” са плод на художествена измислица. „Отидох в кафенето на Плака – селото, което се намира срещу Спиналонга и разгледах телефонния указател. Открих най-често срещаните фамилни имена в Крит. Имаше страшно много хора с фамилиите Петракис, Вандулакис и т.н. Така открих имената на героите. Някои хора можа да мислят, че съм използвала историята на някоя Мария Петраки, но това не е така”.

За разлика от книгата обаче, за създаването на сериала са били проведени разговори с възрастни хора, които са живели в Плака през 40-те и 50-те години на 20-ти век и си спомнят истинските истории на жителите на Спиналонга. „Аз научих тези истории, след като написах книгата. Всички допълнителни истории, които бяха добавени към сценария са истински”.

Телевизионният сериал, чийто последен епизод се излъчва днес пожъна голям успех. Според измерванията на гледаемостта „Островът” е най-добрият гръцки драматичен сериал на всички времена. Измереният рейтинг е средно 53,2 на сто, което означава, че всеки понеделник вечер той е „заковавал” пред телевизионния екран почти три милиона зрители.

Категории: Литература Островът Виктория ХислопсериалпроказаСпиналонгароманЗавръщанетоНишката
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus