Първа победа на Гърция на световно с 2:1 срещу Нигерия

17 Юни 2010 / 16:06:26  GRReporter
1189 прочитания

Националите на Гърция отбелязаха исторически момент с победата си с 2:1 срещу отбора на Нигерия. Радостта на националния отбор, на феновете на стадион Free State Stadium и на цяла Гърция е наистина огромна. Това е първа победа на гръцкия национален отбор на световно първенство по футбол. Още повече, че успехът дойде непосредствено  след провала в мача с Южна Корея и поизгубените надежди за успех. Тежката критика, която се посипа върху отбора на Гърция „задвижи” всички сили на играчите и в мача на Free State Stadium те показаха един нов, фантастичен имидж. Играта на Гърция този път беше изпълнена с хъс и... порой от атаки. Самият мач като цяло беше изключително динамичен и предостави силни емоции, често дори и „инфарктни” ситуации.

Срещата започна с видимо напрежение и за двата отбора. И Нигерия, и Гърция целяха да вкарат бърз гол и да отключат мача. Нигерийците все пак бяха тези, които бяха по-нападателни в първото полувреме. Те "отвориха" мача в 16-та минута с гол от пряк свободен удар. Гола вкара нападателят Уче от разстояние 35 метра. Това развитие  донесе неприятни емоции за гръцкия отбор още повече, че пръст в резултата имаше и Дзорвас, който поради нелепа грешка не успя да спаси топката. Гърците пристъпиха към светкавични атаки, но в началото не успяваха да изравнят резултата. Едни от добрите шансове за гол бяха двата удара с глава на Кириакос.

До средата на първото полувреме гръцкият отбор не успяваше напълно да намери ритъма си. Играта му все пак беше настъпателна, силно желаеше да изравни резултата. Поредна много добра фаза се появи през 31-та минута. Кацуранис подаде на Салпингидис и имаше огромен шанс за гол, но опитът завърши с неуспех. От 31-та минута нататък на гърците организираха порой от атаки. Историческият момент настъпи в 44 минута, когато Салпингидис вкара топката във вратата на Enyeama. Това беше първият гол в мача с Нигерия и едновременно първият гол на Гърция на Мондиал. Радостта на националите беше неописуема. Първото полувреме завърши с резултат 1:1.

Второто полувреме донесе още повече радост на гръцките национали. Те влязоха на игрището в много добро психическо състояние и още от първата минута се „запътиха” към вратата на Enyeama. Нигерийците обаче също не се отказаха да преследват гол. Именно това направи мача интересен и особено динамичен. Уче стреля отново към вратата, но този път Дзоравас отстрани топката. Топката се намираше на смени ту пред вратата на  Enyeama, ту пред вратата на Дзорвас. Моментите бяха „инфарктни”. И двете страни изпуснаха не един шанс за гол. Нигерийците имаха особено добър шанс за гол

Силен момент беше атаката на Чинеду Обаси. Този път Дзорвас се справи чудесно със задачата си и майсторски отстрани топката.  Последваха поредните атаки на гръцкия отбор. Вторият звезден миг дойде по време на 25-та минута. След шут на Дзиолис нигерийският вратар отстрани топката, но Торосидис я вкара право в мрежата. Резултатът стана 2:1 за Гърция. Щастливи до безкрай националите преследваха положения за гол буквално до 90-та минута на мача.

Гърция (Ото Рехагел): Дзорвас, Дзиолис, Пападопулос, Карагунис, Винтра, Салпингидис, Торосидис, Кирякос, Гекас, Папастатопулос (37’ Самарас), Кацуранис

Нигерия (Lars Lagerback): Vincent Enyeama, Joseph Yobo, Taye Taiwo, Danny Shittu, Yakubu Ayegbeni, Peter Odemwingie, Kalu Uche, Sani Kaita, Lukman Haruna, Chidi Odiah, Dickson Etuhu

Категории: спорт футбол Нигерия Гърция победа Мондиал