Първа европейска шампионска титла за женския баскетбол в Гърция

09 Април 2010 / 01:04:11  GRReporter
1152 прочитания

С резултат 53-57 завърши баскетболният мач за Eurocup между женските отбори на Атинайкос – Гърция и Надежда – Русия, който се игра в Атина на игрището във Вирона. Макар и да загуби в тази среща, Гърция спечели първата си европейска купа в историята на женския баскетбол в страната. Руските състезателки определено затрудниха домакините, но въпреки всичко  баскетболистките на Атинайкос успяха да запазят преднината си от 8 точки, която бяха спечелили в първата среща от финалите между двата отбора в Оренбург.

Гостенките дадоха силен старт на срещата, като още в самото начало те показаха една особено  нападателна игра. Бързо успяха да натрупат преднината от 4-0, а после и 7-3. След кратка мобилизация гъркините успяха да догонят своите противнички и така първите 10 минути завършиха с равен резулат и за двата отбора – 11-11. Щастливата фаза за домакините продължи и през втория сет, когато те поведоха в резултата с 16-14. Въпреки по-добрата динамика на играта в началото на втория сет, към края гъркините определено се затрудняваха да завършат атаките си с кош... Така първото полувреме завърши с резултат 36-33 за гостите.

Второто полувреме не донесе съществени промени за домакините. Те преследваха точки и преднина в резултата, но не винаги атаките им бяха резултатни. За една по-силна от психическа гледна точка игра на гъркините не помогнаха нито натрупаните 8 точки предимство от предишната среща между двата отбора, нито фактът, че мачът се играе на техен терен пред многобройни фенове. На моменти мачът се превръщаше в трудно дерби, резултата на което трудно можеше да се предвиди. Гостите трупаха преднина, която достигна дори 5 точки. Не помогнаха и добрите защитни акции организирани от гъцката играчка Хадзиниколау.

Особен принос в резултата за домакините тази вечер имаха Уигинс и Висбариене. Решителни за крайния резултат се оказаха 3-те точки спечелени именно от Уигинс минути преди края на мача. Отборът на Надежда предприе и последните си за мача атаки, като неуспешен опит за 3 точки направи Карей.  Това сложи край на огромното напрежение на игрището. Макар и на крачка от целта си, Надежда не успя да изравни разликата от предишния мач. Това даде на  отбора на Атинайкос  първото европейско отличие в историята на женския баскетбол в Гърция.

Атинайкос (Дикеулакос): Календзу, Лимура, Хадзиниколау, Волонаки, Сулис, Петроните, Сарегу, Уигинс, Косма, Райли, Висбариене

Надежда (Колосков): Бурик, Сницина, Оваренко, Веременко, Моск, Карей, Баранов

Снимка: sport24.gr

Категории: баскетбол спорт Атинайкос Надежда Вирона Eurocup