Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Не сме държавни служители, заявяват журналистите от публичните медии

17 Октомври 2011 / 19:10:48  Анастасия Балездрова
2388 прочитания

Едни от най-познатите лица на националната телевизия застанаха днес пред представителите на останалите медии и за пръв път дадоха пресконференция, за да представят своите позиции, а не за да дадат трибуна на някой друг.

„Ние не сме, никога не сме били и никога няма да станем държавни служители” заявиха журналистите, които работят в държавните радио и телевизия ЕРТ, националната информационна агенция АНА, общинското радио Атина 984 и всички други общински радиостанции в страната.

От миналия четвъртък трите канали на националната телевизия не излъчват програма на живо, а документалните филми се прекъсват често от съобщения на синдиката ПОСПЕРТ, които информират зрителите за целта на стачката. Служителите в държавните медии и в частност журналистите се противопоставят на решението на правителството да ги включи в общата щатна таблица и да приложи режима на трудов резерв. „Преди няколко месеца превърнаха ЕРТ от дружество с ограничена отговорност в държавно предприятие. От тогава досега заплатите ни бяха намалени с 35 на сто, повишения не е имало от 2008. А сега искат да ни включат в общата щатна таблица и да премахнат колективните трудови договори” заяви представителката на работещите в държавното радио. „Не се боим да бъдем оценени. Това, което ни плаши е начинът, по който някой ще дойде и ще прецени кой от нас ще остане и кой ще престане да работи”.

Според журналистите държавните медии са лесна цел за правителството, чиято единствена цел е да ореже разходите, без да се интересува от нищо друго.

„Определянето ни като държавни служители моментално ще ни изключи от осигурителната и здравната каса на журналистите и ще ни отведе в общата Осигурителна каса ИКА. Освен че ще загубим всички вноски, които сме внесли досега, касите също ще претърпят големи загуби, поради това че ще бъдат лишени от нашите такси, които се внасят най-редовно” каза Дения Саракини, която представя новинарски емисии, като паралелно с това има предаване по националното радио.

Нейната колежка Пинелопи Гавра пък описа проблемите на журналистите, които работят на база трудови договори с определена продължителност, като за някои от тях това продължава  с десетки години. „Договорите ни изтичат на 17 януари 2012. След тази дата няма да знаем кой от нас ще останат и с какви критерии ще бъдат избрани онези, които ще трябва да напуснат”.

Според журналистите определянето им като държавни служители нарушава разпоредбите в гръцката конституция, които защитават свободата на словото и печата.

Прокопис Дукас, който е едно от най-познатите лица на гръцкия телевизионен екран не спести думите си, когато каза, че ЕРТ от години е поела по погрешен път. „Трудно ми е да приема, че един опитен журналист, който е намира на отговорна позиция или представя една новинарска емисия може да получава една двадесета от заплатата, която се предлага на пазара. Трудно ми е да разбера също защо е възможно в държавния сектор един човек, чиито способности са на нивото на основно образование да получава два пъти по-голяма заплата от един опитен журналист с една или две университетски дипломи”. Той засегна и въпроса с наличието на много журналисти в държавните медии. „В света не съществува нито една радио и телевизионна медия, която да не използва своите служители по различни начини. Т.е., когато един репортер е специалист в дадена област, той се използва и в телевизията, и в радиото и в мултимедиите, навсякъде. Това в ЕРТ е почти невъзможно да се случи. А сега, по начина, по който се развиват нещата, няма да има никаква такава възможност. В този ред на мисли не разбирам по какъв начин ще настъпи ограничение на разходите, когато на мястото на един ще работят трима журналисти. Смятам че по този начин, в рамките и на популитката реторика около възможността на един човек да има две работни места ще станем свидетели на една „съветизация” на ЕРТ. Всички ще получаваме еднакви ниски заплати, независимо дали сме добри или не в работата си, дали правим много или малко неща. Мисля, че е логично постепенно нивото на работещите в ЕРТ ще спадне, понеже ще липсва какъвто и да е стимул за „възвръщаемост на стойността” на качествата на работещите”.

Представителят на работещите в националната новинарска агенция АНА Михалис Псилос и представителите на общински радиостанции описаха почти идентичните проблеми на своите колеги.

Двама юристи разясниха на журналистите промените, които се очаква да настъпят в трудовите взаимоотношения, ако законопроектът на министерството на финансите бъде гласуван в четвъртък.

Категории: Медии държавна телевизия радио общински радиостанции стачка трудов резерв обща щатна таблица протести държавни служители
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus