Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Мобилна реклама - средство за диалог и комуникация

12 Октомври 2009 / 14:10:56  GRReporter
4062 прочитания

Миналата седмица  ви разказахме за изложението Webit и  ви срещнахме с Алекс Маркс  – маркетинг директор на eBay. Днес ще ви представя Андерс Борде, който  е маркетинг директор в MORE mobile relations – Северно Европейска компания, която си е поставила за цел да изпълни потенциала на мобилните телефони в сферата на мобилния маркетинг и да създаде по-лична връзка между компании и потребители. В интервю с Елена Николова, Андерс разяснява ползите от мобилната реклама.  

Елена Николова

Мобилната реклама не е много  популярна в България все още. Същото може да се каже и за Гърция. Бихте ли ни обяснили какво точно представлява?

Първо ние правим разлика между мобилна реклама  и мобилен маркетинг. Начинът, по който го виждаме е че мобилният  маркетинг използва телефона като средство за диалог и комуникация. Мобилната реклама е повече като традиционната реклама – показват се реклами в мобилния инвентар. А мобилният инвентар може да са мобилни уеб страници, но също така може да е част от текстови съобщения, може да представя реклами в телефонни игри или в телефонната телевизия. Така че мобилната реклама може да прави две неща заедно – да е перфектното средство за диалог и комуникация и в същото време да е традиционна реклама. Това е дефиницията на нашата компания за мобилна реклама.

Според  Вас колко бързо  се развива мобилната  реклама с Западна  Европа?

Съвсем наскоро  получихме информация за Швеция, където цифрите все още са малки но 2009 в сравнение с 2008 отчита растеж от 84% в мобилните канали. Не е  единственият, но е един от много малкото канали, които растат по време на тази криза. Така че със сигурност мобилната реклама се развива, но го прави малко по малко.

Кога  мислите че мобилната  реклама ще има  бъдеще на българския пазар?

Първо бих искал  да кажа, че не знам на какво ниво е мобилният маркетинг в България. Знам какво е положението в Турция, защото турците за пионери в областта на мобилния маркетинг и реклама. В Норвегия да кажем мобилният маретинг е много голям и хората проявяват голям интерес към рекламно съдържание с лого и мелодии. Мисля че Норвегия я сравниха с Корея и Япония относно колко хора използват тези услуги. За клиентите беше много лесно да закупят такива продукти, защото те работеха с всички мобилни оператори – за да ги поръчаш се използваха едни и същи кратки номера и цените бяха еднакви, независимо от оператора. Така че не беше трудно. Това, което виждаме в Норвегия е, че този основен мобилен маркетинг стана много популярен. Да кажем вече не можеш да отидеш на фризьор преди да си получил предния ден съобщение, което да ти напомни за това. Друг пример - сега в Норвегия можеш да потвърждаваш плащания чрез телефона си. Просто натискаш „Да” ако всичко е наред и плащането минава. Можеш също така да отчиташ и плащаш сметките си за тока и да получаваш смс-си от пощата, когато си получил колет. Мисля, че с такива услуги се създава комфорт и хората разбират, че мобилният канал може да се използва за нещо друго освен за разговори.

Как бихте сравнили рекламата  такава, каквато я  познаваме сега с  мобилната реклама? Какво е различно и какви ползи ни предлага?

Това, което чуваме и виждаме е, че традиционната  реклама започва да замира. Моделът  на една компания да пробутва съобщение  за това защо трябва да си купиш даден  продукт, не е много актуален вече. Това е подход, основан на натискане на клиента „ето, имаме супер продукт – ела и купи”. Това е традиционната реклама. Тенденцията показва, че клиентите не искат да се ангажират с компаниите и брандовете по такъв начин. Просто подходът е много агресивен. Според мен компанията трябва да инвестира рекламния си бюджет в подобряване на прдуктите си. Една много успешна компания в Швеция, която прави мобилна реклама е „Арла” (компания за млечни продукти). Това ,което те направиха са едни много успешни мобилни апликации, където можеш да научих различни рецепти и да готвиш. На практика те ти предлагат апликация за телефона, от която можеш да научиш нещо и така тя ти става полезна. Ето тук влиза мобилната реклама. Тя е средство на брандовете, с което могат да ти предложат нещо повече, да направят дадена услуга по-добра, да добавят стойнност към продукта, а не само да пробутва реклама „пробутвам ти спам с този смс и ти казвам да дойдеш в магазина и да купиш”. Не харесвам този подход.

Къде  е тънката граница  и можем ли да предотвратим мобилната реклама да не се превърне в мобилен pop-up?

Разбира се има много  лош мобилен маркетинг, даже и  в Северните държави в Европа. Започват да намаляват, но все още  има много несериозни компании в  бизнеса. Това, което несериозните играчи правят е да намерят лист с база данни на милиони телефонни номера. С листа в ръка те отиват при някой бранд и казват: „можете да достигнете един милион хора с един смс”. В Норвегия даже Червеният Кръст направи така и според мен това е голямо невежество за един бранд мениджър, защото изпращам смс-си без да си поискал разрешение за това. Няма значение, че това е смс от Червения Кръст! Не съм дал съгласието си да го получа и този смс най-вероятно ще промени мнението ми за дадената компания отрицателно. Всяко едно съобщение, което стига до мен или до теб и което харесваме или не, трябва да бъде получено след съгласието ни.

Категории: Мобилна реклама мобилен маркетинг Webit MORE mobile relations Anders Borde
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus