Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Крис Хондрос заплати с живота си за своята истина в либийската война

21 Април 2011 / 17:04:13  Анастасия Балездрова
3742 прочитания


От вчера към списъка на загиналите на бойното поле медийни представители се добавиха още две имена. Сътрудникът на списание Vanity Fair Тим Хедерингтън и американецът с гръцки произход Крис Хондрос от агенция Getty Images загинаха в Либия. Часове по-рано негова снимка от гробището в Мизрата бе поставена на първата страница на вестник Washington Post.

Някога, преди не чак толкова много години единствената възможност на хората да видят какво се случва на бойните полета са били кинопрегледите. Фронтът и войната са били чернобелите, понякога съвсем непоследователно монтирани кадри и снимките на млади мъже във военни униформи.

Днес нито войните, нито картините от тях са същите. Съвременната бойна технология промени напълно начина на провеждане на военните действия. Денонощно сме засипани от телевизионни кадри и снимки в интернет, вестници и списания. Това, което не може да бъде променено обаче е нещастието и болката, които войните предизвикват. Някои фоторепортери ни показват само лицето на същинската война. Други – погледите и фигурите на хората, които виждат как животът им се преобръща и знаят, че той никога няма да бъде същият. Един от тези фоторепортери е бил Крис Хондрос. До вчера, когато до него и още няколко негови колеги избухнал снаряд от минохвъргачка.

Фоторепортерът от вестник Елефтеротипия Спирос Цакирис поставя Крис Хондрос между най-талантливите фоторепортери в света. Приветлив, учтив човек и абсолютен професионалист, чиято работа е била оценена много високо, но жертва на трагичен инцидент. Гръцкият му колега определи като „джакпот” възможността някой да бъде убит по този начин, защото далекобойността на минометите е малка, в рамките на 5-6 метра. Така се обяснява и фактът, че останалите фоторепортери са само ранени.

Спирос и Крис са се запознали в Косово през 1999. Гръцкият произход на фоторепортера от САЩ го е сближил с гръцките му колеги повече отколкото с останалите. „Беше от онези хора, за които казваме, че фоторепортерът е на първо място човек и след това професионалист. На много от снимките, за които е получил десетки награди личи много ясно, че Крис уважаваше хората, които снимаше. Това е нещо, което прави загубата още по-тежка, защото имаме добри професионалисти, но искаме и по-добри хора в работата”.

Спирос Цакирис е фоторепортер от много години. Намирал се е на всички горещи точки на планетата. Снимал е гражданските войни в Босна, Ливан и Руанда. Станал е свидетел на разпадането на Съветския съюз, края на режима на Николае Чаушеску в Румъния, глада в Африка, бомбардировките в бивша Югославия, войните в Косово и Персийския залив. Той смята, че всеки от фоторепортерите, които заминават, за да снимат с опасност за живота си има вътрешната нужда да се намира на местата, където „се пише историята”. „Фоторепортерите чувстват нуждата да кажат своята истина за събитията. Това е една от „амбициите” на хората, които работят в медиите, независимо дали са журналисти, оператори или фоторепортери”. На второ място той поставя нуждата за информация за събитията, която не може да бъде осигурена по друг начин и, разбира се адреналина. Някои поемат риска заради заплащането, но те са много малко в сравнение с останалите.

Категории: Медиивоенни кореспондентиснимкивоенно полеКрис ХондросСпирос Цакирис
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus