Какво пишат чуждите медии за загубата на гръцките национали от отбора на Аржентина

23 Юни 2010 / 18:06:22  GRReporter
1652 прочитания

Макар и донякъде очаквана загубата на Гърция от отбора на Аржентина намери силен отзвук в гръцките медии. В кратка оценка на играта на националите те не пропускат да подчертаят старанията на Гърция да спре опасния противник на игрището и  силата и класата на Аржентина от друга страна.  „ С гол на Мартин Демикелис и Мартин Палермо  Аржентина пречупи много силните  и нахъсани национали и изпрати Гърция обратно,” коментира загубата спортният сайт www.sport24.gr. „Играчите на националния отбор на Гърция играха както трябва, с повече страст и доста смелост. Повярваха в чудо, не се заслепиха от многото звезди на Аржентина, но в крайна сметка не успяха да предотвратят загубата…Националите ни, от които с много добра игра се показаха Дзорвас, Папастатопулос и Самарас се бореха до 77-та минута и ограничиха Меси и компанията му. Малко липса на късмет (3 наложителни смени до 55-та минута) и малко слаба игра в две фази, донесоха 2-0 за отбора на Марадона. Загубата горе-долу можеше да се очаква, но играта по време на мача позволява на Рехагел и на играчите му да си тръгнат от Южна Африка горди, с високо вдигната глава.”

„Падна борейки се с високо вдигната глава” коментира загубата на Гърция друг спортен сайт www.sport.gr. Вестник Катимерини пък съобщи: „Гърция падна борейки се”. Ето как Катимерини коментира загубата на отбора: „Пътешествието на националния отбор на Гърция във „вълшебния свят” на първенството за Световната купа в Южна Африка свърши тази вечер на стадион Peter Mokaba в Полокване. Представителите ни погледнаха в очите световната суперсила Аржентина, натрудиха се колкото можаха срещу някои от най-големите футболни звезди на планетата, но паднаха с 2-0 от гол на Демишелис в 77-та минута и гол на Палермо в 89-та.”

Загубата на Гърция не разочарова особено много чуждестранните медии. Нито пък разби нечии мечти. Медиите наблягат по-скоро на победата на суперсилата Аржентина, отколкото на настъпилия край на гръцките мечти за по-нататъшно класиране. „Aржентина  бие Гърция и продължава” е заглавието на The New York Times. „Дори и с повече резерви отборът на Аржентина изглежда добре” се казва в статията. Вестникът споменава, че Рехагел е коментирал победата на Аржентина като заслужена и не подлежаща на съмнения. „Искахме да избегнем ранен гол, успяхме да го направим, но разбира се Аржентина е с повече класа и това им донесе победа....Отборът игра със сърцето си и с ентусиазъм, но това не беше достатъчно да създадем на Аржентина особено големи проблеми.”

„Двата късни гола на Аржентина накараха Гърция да си стяха багажа” е заглавието на Guardian. Вестникът се отнася доста критично към тактиката на ултра-защита, която отборът използва. „Въпреки, че имаше доминираща позиция, Аржентина се затрудни да си проправи път в лабиринтите, които гръцката защита беше устроила в лицето на 9 играча зад топката. Дори и „мъжът на мача” Лионел Меси се затрудни да се изплъзне от погледа от своя пазител Сократис Папастатопулос”- коментира иронично Guardian. Той посочва думите на Диего Марадона, че трябва да има fair play игра. „Ако всеки път когато меси вземе топката гръцките играчи го събарят на земята трябва да се даде жълта или червена карта и въпросът да приключи... Гърците просто блъскаха Меси...”

Крайно критична за футбола, който гръцките национали играха е позицията на BBC. В статия със заглавие „Аржентина победи красиво гръцкия звяр” медията критикува чисто защитния футбол, който Гърция показа. „В други условия гръцкият Сократис Папастатопулос  би могъл да бъде арестуван за безпокоене. Като верно куче, което следва господаря си той беше сянка на Лионел Меси във всеки ъгъл на стадион Peter Mokaba Stadium…. Това всичко беше част от познатата тактика на треньора на Гърция Ото Рехагел, който не се извинява за негативната тактика, която предприе срещу по-висшия си противник...Стратегията на Рехагел е проста – сбива центъра и защитата, държи в неудобно положение противника и се опитва да нанесе удар от определни места или като отговор на атака. Уви! Това е стратегия, която често разваля състезанията като гледка.... Красавицата победи звяра, но Аржентина ще се изправи и  срещу противници, които изглеждат много по-добре преди това все по-интригуващо първенство свърши.”

“Цветни” са коментарите и на някои българските медии. „Крепостта на Ото падна, Аржентина триумфира” съобщава вестник 24 часа. „Футболният свят си отдъхна - супердефанзивната Гърция на Ото Рехагел отпадна от по-нататъшно участие на световното първенство в Южна Африка.” „В група „В" южните ни съседи паднаха с 0:2 от Аржентина на Диего Марадона и това бе най-малкото, с което можеха да се отърват.” „Аржентина вкара два гола на Гърция и пропусна още дузина попадения заради отличните изяви на вратата на стража на „Панатинайкос" Дзорвас.”

„Гаучосите пратиха Гърция вкъщи” пък е заглавието на българския  www.sport.bg. „...Тимът на Диего Марадона изхвърли „елините” от световното първенство. Първото попадение падна в 78-та минута и бе дело на защитника на Бейерн (Мюнхен) Мартин Демикелис. Минута преди края влезлият на терена малко преди това като резерва ветеран Мартин Палермо сложи точка на спора. Суперзвездата на Аржентина Лионел Меси не успя да се разпише, но направи силен мач, като уцели греда и бе в основата на гола на Палермо.”

Категории: СпортФутбол