Гърция с успешен старт на Световното по баскетбол

28 Август 2010 / 22:08:50  GRReporter
1201 прочитания

Без „летящ старт”, но все пак с успех започнаха участието си в Световното първенство по баскетбол гръцките национали. Отборът успя да победи китайския си противник с 89-81, макар и да не липсваха кризисни ситуации и стрес. Отсъствието от игрището на Фоцис и Схорцианитис се усети. В крайна сметка обаче това не се оказа фатално, тъй като на техните позиции Казлаускас постави Царцарис и Бурусич. Двамата  направиха всичко възможно първата среща на игрището в Турция да има щастлив край.

Мачът започна със силна игра от страна на Гърция. Отборът бързо напредна в резултата и по време на 4-та минута „полетя” със 17-8. Силна страна на гръцкия тим тази вечер определено беше атаката. Не можеше да се каже същото обаче за защитата. Китай разбира се  използва този факт и в 10-та минута доведе резултата до 25-18. Особен принос за намаляването на разликата имаше играчът Ий Янлян.

В много добра форма тази вечер бяха Никос Зисис и Василис Спанулис. С тяхна помощ до края на втората четвърт Гърция отбеляза 47 точки и доведе разликата до 10 точки. До края на мача обаче отборът така и не успя да напредне с повече от 10 точки.

След втората четвърт Гърция показа още по-силен хъс на паркета. Играта й беше още по-динамична и нападателна, но и китайците не се предадоха. Те показаха, че са напълно готови да последват ритъма на противника. Така по време на 32-та минута Китай успя да  намали разликата до 66-65. В този опасен  момент към атака пристъпи  Никос Зисис. С кошове за три точки той успя да покачи разликата до по-„безопасните” 8 точки. Китайците обаче се бориха до последния момент и успяха да превърнат мача в истинско дерби. Три минути преди края те намалиха разликата до инфарктните 2 точки и резултатът стана 79-81. Перспективата за фатален край беше тази, която накара гръцкия отбор да се изправи на крака и да покаже истинското си лице. Те пристъпиха към финалната схватка, в която се бореха с нокти и зъби. В този драматичен завършек Гърция пребори китайската защита и с кошове на Спанулис и Бурусич спечели мача.

Следващия мач, който гръцките национали ще играят в Анкара е с отбора на Пуерто Рико. Срещата ще се проведе на 29.08., а на игрището поради наказание наложено от FIBA отново ще липсват Схорцианитис и Фоцис.

Минути: 25-18, 47-37, 65-61, 89-81

Категории: Световно първенство баскетбол гръцки националиКитай мач Турция спорт