На театралната сцена се пренася емблематичната творба на Емануил Роидис „Папеса Йоана”. Езикът на автора се поставя на преден план в постановката на регионалния театър в Патра с участието на Мария Кацядаки и под режисурата на Сотирис Хадзакис. Завесата ще се вдигне на 2 май в атинския театър „Веаки”.
Творбата е публикувана през 1866 г. и е оценена като доста дръзка за времето си. Светият синод на гръцката църква осъжда текста като „антихристиански и неморален”, а самият автор е подложен на съдебен процес.
В постановката, която ще бъде показана в театър „Веаки”, авторовият текст не е променян. Творбата няма да бъде представена изцял, а са подбрани само ключови откъси. Добавени са също така текстове от Светото писание и псалми, с цел да се подчертае религиозният характер на произведението.
Езикът на текста е катаревуса, който ще бъде използван и в самата театрална постановка. „Изведнъж попадаш в един свят толкова очарователен и толкова труден, че се чувстваш призован да превърнеш този език в свой собствен, да го усетиш, да изразиш личното си отношение, чрез него”, признава изпълнителката на главната роля Мария Кацядаки.
Папеса Йоана е една жена, която се влюбва в монах и се преоблича като мъж, за да го последва, но скоро след това папският престол се превръща в нейна цел. „С легални или не средства тя постига своето и става Папа. Женската й същност обаче се пробужда и това е нейното изкупление, както и краят й. Защото, ако в края на краищата приемеш това, което си, се пречистваш.”, коментира още Кацядаки и добавя, че представлението е отправено към лицемерието в лоното на Църквата.