В съвременната икономическа ситуация всеки сектор се развива с много бързи темпове. За да успее да се задържи на повърхността, всеки предприемач е длъжен да квалифицира и обучава непрекъснато, както себе си така и своя персонал. Всякакви образователни инициативи от страна на държавни и частни институции трябва да бъдат като стъпка в правилната посока по пътя на общото икономическо благоденствие на обществото.
Европейският проект „Ферма напред” (англ. "FarmForward", вероятен каламбур с означението „FastForward” върху клавиша за бързо превъртане напред на различни уреди за аудио и видео възпроизвеждане) за подпомагане на фермерите, чрез новаторски методи и форми на обучение и квалификация, е точно такава инициатива. По-конкретно, проектът е насочен към фермерите от Гърция, Кипър, България и Румъния и има за цел да подкрепи усилията им за справяне с трудностите на пазара.
Отстояването на конкурентноспособността на фермерите и другите селскостопански работници в Европейския съюз е свързано приспособяването им към множеството промени на съвременната бизнес-среда. Това включва покриването на европейските стандарти и потребителските изисквания, свързани с качеството на храните и опазването на околната среда. За тази цел са необходими подходящо информиране, квалифициране и подпомагащи структури, за да могат да поведат фермерите своите стопанства напред.
Голяма част от финансирането на проекта се осъществява от Европейската комисия, чрез Програмата за дългосрочно обучение към Инициативата „Леонардо да Винчи”. Стартът беше даден на 6 март 2008 г. в кипърската столица Никозия, а крайната дата е 31 декември 2009 г. В ход е вече и издаването на съпровождащите проекта материали ( наръчници, компакт дискове, многоезични платформи за електронно обучение).
За повече информация отправяйте своите въпроси (засега само на английски) на електронен адрес: information@farmforward.eu
Целите на „Ферма напред” са:
· Подпомагане на институциите за професионална квалификация, чрез предоставяне на новаторски образователни материали и методи;
· Подпомагане на селскостопанските работници за придобиване на нови умения и знания, с цел да останат конкурентноспособни;
· Да се информират и привлекат отговорните фактори, които определят политиката в тази сфера за подобряването на резултатите от този проект.
Партньор от българска страна в проекта е АгроБио Институт.