Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

50 години запазената марка „Made in Italy”

19 Април 2009 / 17:04:33  GRReporter
5565 прочитания

Историята на бренда „made in Italy” от възраждането му след Втората Световна война до днес е представена от рокли и аксесоари на 42-ма италиански модни дизайнери. Марина Николова ще ви разведе из залите на изложбата. 


По повод на „Европейската година на творчеството 2009” Италианският Институт в Атина в сътрудничество с гръцко-италианската търговска камара и Studio Galgano организираха изложбата „50 години италианска мода”. Изложбата ще бъде отворена до 30 април в сградата на Италианския културен институт и е курирана от Алесиа Тота и Фиорела Галгано от Студио Галгано. 


Изложените дизайнерски дрехи, бижута и обувки са на обща стойност повече от 8 млн. долара – става дума за 74 рокли и аксесоари от 42-ма италиански дизайнери, които от 50 години насам са сред хората, които предизвикват новите вълни в модната индустрия. „Това са някои от модните дизайнери, които са създали концепцията за италианска мода” казва Сесилия Паванело, главен мениджър на Италианската търговска камара, „рядка възможност е да бъдат видени тези рокли. Дори в Италия можете да ги видите само по телевизията.”


Дрехите варират от вечерна рокля на Емилио Шуберт, която веднъж е била облечена от актрисата Джина Лолобриджида, както и костюм на Бриони направен за Джон Уейн и стигат до съвременни дизайнерски модели като тези на Версаче, любимата марка на певицата и актриса Дженифър Лопез.


Кожената чанта на Гучи с бамбукова дръжка, която е била моделирана от самия Гучио Гучи през 1947 г. също е изложена сред култовите предмети. 


Концентрирана на изложбата е есенцията на италианската модна индустрия – историята на бренда “made in Italy” – от възраждането й след Втората световна война до наши дни.


До момента изложбата е представила „ботуша” в най-известните музеи на Европа, Америка и Азия. Гостувала е в Богота, Бразилия, Токио, Калкута, Хонг-Конг, Киев, Джакарта, Москва, Рио де Жанейро, Сеул, Варшава и в още много други градове. Преди да дойде в Атина, изложбата бе представена в Пале де спор в град Солун по време на Солунското Експо 2008.


На изложбата са представени най-големите модни къщи – Giorgio Armani, Roberto Cavalli, Gianfranco Ferre, Gucci, Moschino, Trussardi, Valentino, Versace, Dolce&Gabbana, Fendi, Marella Ferrera, Max Mara, Prada и други големи дизайнери на висша мода и prêt-a-porter.


Дрехите на тези динозаври на италианската мода са изложени не върху каквито и да било кукли, а разбира се дело на Бонавери. Всъщност, Бонавери е бил скулптор, но е открил магазин за кукли за витрини през 1950 г., който тръгва добре, а в момента е водещата световна марка за кукли за витрини и разполага с представителства из целия свят.


Сред експонатите са включени исторически модели, предизвикали революция в модата като например роклята на Sorelle Fontana „Расо”, която за първи път е облечена от Ава Гарднър през 1956 г. и после е използвана от Анита Екберг за филма на Фелини La Dolce vita”(1960). Сореле Фонтана са три упорити сестри, които още в началото на 20 век решават, че италианската мода трябва да създаде свое собствено лице. Те за първи път изнасят своите рокли през океана в далечната 1951 г. и стават много търсени. В Италия са известни с кожените си дрехи и с булчинските рокли.


Изключителен музеен експонат е митичната рокля в стил абир на модна къща Gattinoni. Нея я е носила Одри Хепбърн във филма „Война и мир” през 1956 г., който е бил номиниран за Оскар за най-добри костюми. Също така и незабравимата червена рокля Valentino, която бе облечена от Елизабет Хърли на благотворително събитие организирано от Εstée Lauder през 1998 г. в Лондон. Скъпоценната рокля с бюстие на Luciano Soprani за Жаклин Бисе във филма „Дива орхидея” през 1988 г. Роклята от тюл на Prada, обшита със златни мъниста, която е носила актрисата Кейт Бланшет през 2000 г., както и роклята от шифон моделирана за появата на Мила Йовович на премиерата на филма „Жана д’Арк” в Лос Анджелес през 1999 г. От мъжкия гардероб е представен костюма на Brioni ушит за Пиърс Броснан за ролята му на Джеймс Бонд във филма Die Another Day”.  


Силата на стила на италианските модни дизайнери веднага се разпознава и се запечатва в дрехи, които са се превърнали в символи: характерната мъжка линия на Джорджо Армани вкарана в женски раиран смокинг обшит в златисто и синьо, любовта на Версаче към лукса и пищността втъкана в роклята от кристали Swarovski (1998/99), роклята “Jungla”, характерна за стила на Донатела, с която се появи Дженифър Лопез през 2000 г.


Модата се хваща под ръка с културата облечена в роклята „Кармен” на Ренато Балестра, която е посветена Мария Калас и в дрехите на Lancetti вдъхновени от изкуството на Пикасо.  На изложбата посетителят може да се наслади на живо на ненадминатата обработка на кожата от маговете на модна къща Fendi и майсторлъка на Trussardi в кожените му творения.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus