Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

„Жени без мъже” в градината на Рая

22 Март 2009 / 20:03:11  GRReporter
1293 прочитания

Националният Музей за Съвременно изкуство в Атина представя за първи път в Гърция новия проект на иранската визуална артистка Ширин Нешат, който носи името „Жени без мъже”. Проектът е вдъхновен от едноименната новела на иранския автор Шарнуш Парсипур, която е забранена за разпространение в Иран от 1989 г.


На Ширин Нешат са й били необхдими четири години, за да завърши проекта „Жени без мъже”, който се състои от пет видео-инсталации и има амбицията да бъде направен и във формата на пълнометражен филм. Чрез петте кратки филмчета, Нешат паралелно разплита историите на пет жени, които произхождат от различни социални среди. В книгата, както и в проекта се разказва за тяхната борба за свобода и оцеляване.


Действието в романа, на който се базират видео-инсталациите на Нешат се развива през 1953 г. Тогава демократично избраният министър-председател Мохмдад Мосадег се опитва напразно да предотврати плана на американските и британските сили да дадат абсолютна власт в ръцете на шаха, за да се избегне национализирането на петролните находища в страната. В своите пет филмчета Ширин Нешат запазва магията на новелата и позволява на свръхестественото да се преплете с реалистичната история.


Петте женски характера – Мадокт, Зарин, Мунис, Фаезех и Фарокх Легха, разказват една история за хората, които имат власт и за тези, които са безсилни. Жените се опитват да се справят всяка със своя живот, но когато не издържат повече бягат от града в една градина, където намират спокойствие за душата си.


Градината е мотив от голямо значение за света на исляма. Исляма и Иран са известни с историите за техните градини, които олицетворяват абсолютния контраст на безкрайната пустиня и отразяват идеята за райската градина. Другата идея, с която се заиграва Нешат е за превръщането на жената в дърво, която също е широко разпространена метафора в иранската митология и означава чувството на човек, че има корени в своята общност. Превръщането на жената в дърво ще й позволи да намери ново общество - женско общество и ще й даде чувство за принадлежност без тя да бъде насилена да приеме пасивна роля.


43-годишната Ширин Нешат е родена и израснала в Иран, а на 17 години заминава за Ню Йорк, където завършва изящни изкуства. Когато започва ислямската революция в родината й, Нешат не може да се завърне в продължение на 11 години. Тя се бори със своето усещане за изкореняване като се опитва да разплете идеологията на исляма чрез своето изкуство.


„Както и останалите проекти на Ширин Нешат цикълът „Жени без мъже” е бил направен в тясна сътрудничество с нейните ирански приятели. Всеки бежанец или емигрант носи невероятно усещане за загуба в себе си и неговите спомени имат свой собствен живот” разсъждава кураторката Брита Шмиц. Тези, които са напуснали своята родина и култура носят в себе си много персонално виждане за страната, в която живеят в момента, което прави тяхната гледна точка много специфична. Ширин Нешат развива нов език, който разказва за нейната родина не по етнографски начин и може да бъде разбран в целия свят, защото се захваща с дълбоко човешки теми и предава универсални ценности.


Изложбата „Жени без мъже” ще може да бъде посетена в Националния музей на Съвременното изкуство в Атина от 18 март до 31 май.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus