Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

„Пътешествие в Атон” в очите на Фред Боасон

16 Септември 2009 / 09:09:30  GRReporter
1081 прочитания

В София изложбата на известния швейцарски фотограф Фред Боасон „Fred Boissonnas: Пътешествия в Атон 1928 – 1930” се организира със съдействието на Музея по фотография в Солун. Историята на изложбата „Съкровищата на Света гора” започва през 1997 г., когато „Светогорското представителство” пое инициативата да покаже снимки от фотографския архив на Fred Boissonnas за първи път в Солун, когато градът беше културна столица на Европа. Фотографиите – 400 на брой, представени на изложбата показват представителна извадка от двете посещения на швейцарския фотограф в Атон през август 1928 и октомври 1930.

Фред Боасон несъмнено е най-важният фотограф в Гърция през първото десетилетие на 20-и век, който оставя след себе си висококачествен художествен материал с безценна историческа стойност. Неговият архив, който се намира от няколко години в Музея по фотография в Солун, представлява важна база за сравнение за всеки, който иска да се докосне до Гърция преди тя да претърпи бързите промени, които следват главно след Втората Световна Война.

„Значението на фотографиите на Боасон от една страна се крие в художествената им стойност, в умелото използване на светлини и сенки, а от друга  – в тяхната безценна документална стойност” разказва директорът на гръцката Фондация за култура в София Димитрис Румбос.

Фред Боасон е роден в Женева, Швейцария на 18 юни 1858 г., но получава образованието си в Щутгарт и Будапеща, което е изцяло насочено към изкуството. След няколко публикации, талантливият фотограф печели златен медал на световното изложение в Париж през 1900 г. за снимката си на Мон Блан, което го прави световно известен.

При  първото си пътуване в Гърция той прави няколко хиляди снимки и през 1910 г. публикува сборника La Grèce par monts et par vaux. Любовта му към гръцката култура го отвежда и през следващите години в Гърция и на остров Крит. Така възникват многобройни сборници като "L'Acropole d'Athènes" (1914), "La Grèce immortelle" (1919) или "Dans le sillage d'Ulysse" (1933, с Victor Bérard). Други негови пътувания го отвеждат в Египет, Нубия, Синай и Света гора. Фред Боасон е публикувал общо около 50 сборника с фотографии, а през 1919 г. основава издателство Boissonnas. В няколко думи Димитрис Румбос разказа за изложбата и бъдещите планове на гръцката фондация:

 

 

Кое е особено интересно и на какво да обърне внимание посетителят на изложбата?

Това, че Боасон се  опитва от различни ъгли да представи архитектурата на манастирите, представя  изгледи от вътрешните дворове, че  насочва обектива си и към обитателите, които  заснема по време на работа или в групи. Интерес представлява също обстоятелството, че във фотографиите на  Боасон  не присъстват религиозни церемонии и служби, което е доказателство за това, че той строго е спазвал каноните и правилата на манастирската общност на Света гора.

 

 

Животът на монасите и техните образи, запечатани в камерата на Фред Боасон, са много популярни в Гърция. Но защо решихте да представите точно неговите фотографии, а не Гърция през погледа на някой съвременен фотограф?

Oт една страна фотографиите на Боасон представляват безценни документи за историята на Гърция през ранния 20-и век, а от друга изложбата има за цел да изтъкне европейските творци, които са били вдъхновявани от красотата на гръцката природа и архитектурни постижения. Неговите фотографии и албуми допринасят за оформянето на европейското обществено мнение относно Гърция, като го издигат в ролята на посланик и първооткривател  на съвременна Гърция. Той е първият фотограф, който пътешества по гръцките земи и ги прекосява в толкова голям радиус, оставяйки на поколенията наистина изкусни образци на фотографското изкуство.”

 

 

Какви са плановете на Гръцката фондация за култура през следващата година, какво да очакваме?

Програмата за културните прояви през следващата година все още не е окончателно завършена.  Предвиждат се обаче  прояви, свързани с честването на 100 годишнината от рождението на Янис Рицос, представяне на книги, изложба на карикатури, изяви, посветени на коледните празници и не на последно място, на 12 октомври стартира новата програма за изучаване на гръцки език „Говорим гръцки”, която ще бъде с продължителност девет месеца и ще завърши на 12.06.2010 г.

 

 

 

Изложбата „Съкровищата на Света гора” се организира съвместно със Софийска община, дирекция „Култура” по повод честването на празника „София – 130 години столица на България”. Официалното откриване на изложбата ще направи директорът на фондацията г-н Румбос заедно с главен експерт от Дирекция „Култура” на Столична Община. На проявата ще присъстват главен експерт на Светогорското представителство, изпълнителният директор на Музея по фотография в Солун и други официални лица.

Можете да видите фотографиите в сградата на гръцката Фондация за култура в София и ще продължи от 16.09 до 25.10.2009 г. Изложбата ще бъде отворена за посетители всеки ден освен събота и неделя, в часовете между 9 и 17 ч., а входът е свободен.

 

 

Официално откриване:

16 септември 2009,

17.00 часа, Гръцка Фондация за Култура – София

 Адрес: ул. Г. Бенковски 51

 

Марина Николова

Категории: Двет музиСвета гора
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus