Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Новите гърци

05 Януари 2008 / 17:01:46  GRReporter
2977 прочитания

Мария Спасова

Една интересна книга се появи предколедно на гръцкия пазар и стана бестселър. Въпреки че е от млад гръцки автор (вярно, не непознат!) и въпреки, че не е криминале, не е научнофантастичен трилър, не е биография на известен холивудски актьор, не учи читателя как да постигне успех в живота в 10 стъпки. И въпреки че няма нищо общо с изброените жанрове “Новите гърци” на писателя Петрос Тацопулос бе обявена от веригата книжарници Public за най-продаваната книга през декември.

По-скоро с дисциплината на журналист, отколкото с някакво литературно разточителство авторът прави портрет на 21 гърци и една албанка, които занимават медиите, а заедно с тях и гръцкото общество в началото на 21 век. Героите са подбрани внимателно и дори са оформени в двойки противоположности.  Сред портртираните има политици – десни (бившият председател на Нова демокрация Милтиадис Еверт) и леви (залязващата лява активистка Мария Даманаки). Има съпруги на политици като Наташа Караманли (или каква трябва да бъде съпругата на един премиер) и като Димитра Папандреу (или каква не трябва да бъде съпругата на премиера). Вселенският патриарх Вартоломей, режисьорът Никос Перакис, колегата му актьор Лакис Лазопулос, но и една албанка Савина Лоис (дръзнала да отговори на телевизионен въпрос дали се гордее, че е албанка с контравъпроса „разбира се, вие не се ли гордеете, че сте гърци”) са сред избранниците на Тацопулос, които съставят портрета на новите гърци в началото на 21 век.

“Новите гърци” прави впечатление с изключителното уважение на автора си към документалистиката и с хъса му на опитен и любознателен репортер да задава множество въпроси, да предлага отговорите на специалисти и герои, но да уважава читателя и затова да му оставя на него заключенията. Иначе похватите за всеки портрет са различни.

Синята Пепеляшка

Образът на Наташа Караманли е изграден в диалог със съветника по комуникационните въпроси на Нова Демокрация Периклис Пилидис, с който Петрос Тацопулос търси отговор на въпроса доколко автентичен е публичният имидж на съпругата на гръцкия премиер или той е резултат от усилената работа на имидж мейкърите на синята партия.  На синята Пепеляшка не е спестен фактът, че тотално се покрива със стереотипната представа за първата дама, което някак си поражда прочутия британски песимизъм too good to be true. Външността й удивително напомня на лейди Даяна, но PR-специалистът споделя, че “ако зависеше от нея, щеше да се появява само по джинси и фланелка, ние настояхме да се облича по-елегантно”. Като всички първи дами се занимава с благотворителност, непрекъснато може да бъде видяна с болни деца, инвалиди, наркомани. Но за разлика от “колежките” си, преди да стане първа дама тя е прекарала години наред над учебниците, направила е множество изследвания и е прекарала дълги часове в лекарския си кабинет със същите тези болни деца, инвалиди и наркомани.

Авторовата поанта? Една проста случка из улиците на Рафина – като педагог тя заговаря няколко деца, които играят навън. Те се струпват около нея и едното възкликва: “Боже, колко много приличате на Наташа Караманли!”.

            Сред акули и делфини

Петрос Тацопулос казва, че това заглавие си избрала самата Димитра Папандреу за бъдещия филм, който някой вдъхновен от съдбата й режисьор би направил. А съдбата й наистина е интересна, независимо от това дали ни е симпатична или не русата вдовица на основателя на ПАСОК Андреас Папандреу. За да ни я представи, Тацопулос рецензира автобиографичната й книга „10 години и 54 дни”, която тя публикува година след смъртта на известния си съпруг. Поради силната си сантиментална натовареност, на моменти дори граничеща с кича, тази книга трудно се чете, но Тацопулос го прави хладнокръвно и с прецизността на хирург отделя фалша от фактите. Противно на общоприетото мнение в Гърция, че основата на връзката между Андреас и Димитра е необузданото сексуално привличане, Тацопулос ни показва, че между двамата пламва истинска любов, която се подхранва не само в кревата, но и на различните пластове на общуване между двамата. Без да ни кара да й симпатизираме, той ни помага да я разберем.

Наистина, какви обрати е приготвила съдбата за едно обикновено момиче, което завършва класическа гимназия с не особено впечатляващ успех и от стюардеса става съпруга на министър-председателя. От най-обсъжданата жена в Гърция, нейни снимки ала Парис Хилтън години наред занимаваха гръцките медии, до пълната забрава, в която живее в момента. Но Димитра Папандреу не се самосъжалява. Тя вярва, че нейната звезда ще изгрее отново.

            Неспокойни нощи в цариградския квартал Фенер

Категории: Новите гърци Петрос ТацопулосЛитература
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus