Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

“Господарката” и “робинята” се завръщат в Гърция от Музея “Гети”

24 Септември 2011 / 18:09:06  GRReporter
1543 прочитания

Два паметника на културата от древността се завръщат в Гърция от Музея “Гети”. Една колона с надписи и фрагменти от надгробен релеф. Но добрите новини не свършват дотук. Меморандум за сътрудничество, подписан вчера от министъра на културата Павлос Геруланос и директора на Музея Джеймс Киуно, слага окончателно край на незаконната търговия с антики.

Меморандумът осигурява ясна и институционализирана рамка за сътрудничество и размяна на културни ценности с Музея “Гети”. Целта на сътрудничеството е "системното укрепване на научните изследвания, представянето на гръцкото културно наследство и ангажимента за предотвратяване на нелегалната търговия с антики". Археологическата агенция работи безшумно и методично в продължение на една година, за да го постигне.

Колоната с надписи бе представяна в експозицията на музея и е особено ценна. Главният секретар в Министерството на културата Лина Мендони, специалист по древни надписи, разказва, че върху колоната има текст отпред и от двете страни.

"Става въпрос за календар с празници и жертвоприношения, изпълнявани в Торикос, област Атика, в чест на божества и местни герои". Голямото й значение се състои в това, че представлява текст, съдържащ "информация от религиозен характер и поради това е изключително ценна, тъй като историята на религията се съставя изцяло на базата на подобни текстове".

Лина Мендони подчертава, че много важно е изреждането на празниците с конкретна хронология в атическите месеци. Състои се от 65 стиха, т. е. текстът е голям в сравнение с подобни находки и е датиран в класическата епоха (430-420 пр. Хр.).

Историята му е много интересна. Текстът е даден от един учен от Лаврио (градче в областта Атика) на американския студент Дейвид Огдън през 60-те години на миналия век. Гъркът го преписал от колоната. Впоследствие е представен на известния археолог Вандерпул, който го включва в научно издание през 1973 г., 6 години преди да се сдобие с него Музеят “Гети”. Фактът, че Огдън го е притежавал, макар и без фотография, означава, че се е намирал в Гърция до 60-те години на 20-и век.

Частите от надгробния релеф, които се завръщат, представляват едно цяло с фрагмент, принадлежащ на Музея “Павлос и Александра Канелопулос” в Атина. Идентифицирането е осъществено още през 1975 г. Релефът изобразява две женски фигури, господарката седнала вляво, и робинята пред нея, подпряла буза с дясната си ръка. Произведението представлява изключителен образец на скулптурата от някоя атическа работилница. Датирано е от края на 5-и век пр. Хр. Гърция бе подала официална молба за връщането му преди години.

"ПРИСЪСТВИЕТО НА ГЪРЦИЯ ЩЕ Е ОСЕЗАЕМО"

В трудните дни, които страната преживява, подписването на този значим договор за сътрудничество с Музея “Гети” представлява лъч светлина за министър Геруланос. С този договор, както казва той "е постигната една важна стратегическа цел: непрекъснатото присъствие на Гърция в един от най-важните музеи, в един от най-важните градове на САЩ, в центъра на много събития и на международната медийна индустрия.

 

Работихме здраво от доста време за подписването на този договор, който предвижда сътрудничество и помощ в областта на експертизите, но и на експозициите. Присъствието на Гърция при бъдещи събития в музея ще бъде осезаемо".

Категории: Музея Гети паметници на културата антики меморандум за сътрудничество Павлос Геруланос
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus