Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Големите обрати в „Пропиляна младост”

01 Април 2011 / 10:04:31  GRReporter
1610 прочитания

Загубени мечти, загубени възможности, загубена младост. От една страна един мъж на средна възраст, който е държавен чиновник, иска да си отвори пицария, но не се осмелява заради икономическата криза. От другата страна, един 16-годишен скейтър, който се мотае безцелно из Атина от единия до другия й край без да открива никаква допирна точка с възрастните.

Във филма „Wasted youth” или „Пропиляна младост” на младия режисьор Аргирис Пападимитропулос, който от две седмици вече се върти по гръцките кина, имаш усещането, че наистина може да се задушиш в Атина през лятото. Клаустрофобична, „хипнотизираща” в безизходността на кризата, градът те задължава да стоиш на едно място и да не помръдваш, което от своя страна притиска едно безмълвно напрежение. Ще избухне ли това напрежение или ще продъжи да се провлачва?

Историята на филма държи в напрежение и дава усещането за бомба с часовников механизъм, реалистичен поглед на режисьора, но и лиричност изпълват плановете й. Не само разпознаваш ближния си „атинянин” в характера на Йерионимос Калецанос, но и оставаш без думи пред изпълнението на младия Харис Марку и момчетата от компанията.

Режисьорът Аргирис Пападимитропулос хваща пулса на гръцкото общество в момента и заедно с помощта на Йън Вогел, правят успешен филм базиран на сценарий от няколко страници, който се развива от импровизациите на героите. Очакванията на всички са високи, след като тази година гръцкият „Кучешки зъб” стана кандидат за Оскар в категорията за чуждоезичен филм.

Филмът откри 40-ия фестивал в Ротердам, а впоследствие беше прожектиран на много международни фестивали като този в Гуадалахара в Мексико, ще отпътува за Буенос Айрес BAFICI в началото на април и ще участва на Karlovy Vary Film Festival в Чехия.

„Има някои филми, които се правят с усещането за спешност. Принадлежат към тази категория филми, които трябва да бъдат направени или сега или никога. Wasted Youth със сигурност е един от тях. Когато решихме да снимаме филма, нямахме определен план. Всъщност сценарият е едва пет страници за една история, която щяхме да използваме за снимките. Единственото, което знаехме беше, че искаме да работим заедно и да направим един филм, който ще разкаже тази история СЕГА. Филмът е портрет на един град, който се намира на ръба на нервна криза. В същото време това е филм, който говори за истинското измерение на младостта, за живота и енегрията, които горят. Това е историята на един младеж, който би могъл да бъде всеки един, и прави това, което правят всички без да знаят, че може да си пропилеят живота за вбъдеще...” казва Аргирис Пападимитропулос.

„Младостта е, за да бъде пропиляна, иначе какво да правиш с нея, да си я спестяваш ли? Така че според мнението на създателите, не съществува пропиляна младост. Въпреки това, „пропиляна младост” е това, което всички мислят за младите, защото завиждат на младите, че са свободни, хубави и бързи. Това, което има младостта е, че не мисли за опасността и няма страх, поема рисковете и в крайна сметка прави това, което иска. Всички останали си пропиляваме живота, защото не не следваме това, което ни харесва, а това, което „трябва”. „Пропиляна” се страхувам, че се отнася повече за големите, а не за младите” разказва режисьорът.

Филмът е вдъхновен от събитията през декември 2008 година, когато едно 16-годишно момче беше застреляно от полицай в Атина. Дилаозите са импровизирани, няма допълнително осветление по време на снимките, а след представянето си на Фестивала в Ротердам, разпространението на филма пое нюйоркска компания.

 

 

Категории: МедииКино пропиляна младост филм фестивал атина скейтъри
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus