The Best of GRReporter

Οι Βούλγαροι βολεϊμπολίστες συνέτριψαν με 3:0 την πρωταθλήτρια της Ευρώπης Σερβία

09 Μάιος 2012 / 21:05:48  GRReporter
1962 αναγνώσεις

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ Βουλγαρίας νίκησε με 3:0 σετ (25:22, 25:16, 25:23) την Εθνική Σερβίας σε έναν αγώνα του Ομίλου Α του Ολυμπιακού προκριματικού τουρνουά, που παίχτηκε μπροστά σε 12 χιλιάδες φιλάθλους στο καινούργιο κλειστό γήπεδο Arena Armeec  της βουλγαρικής πρωτεύουσας.

Έτσι οι Βούλγαροι βολεϊμπολίστες κατέγραψαν δεύτερη συνεχόμενη νίκη και προκρίθηκαν στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Τον αγώνα στο κλειστό γήπεδο παρακολούθησαν ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Ρόσεν Πλεβνελίεφ, η πρόεδρος της Вουλγαρικής Ολυμπιακής Επιτροπής Στέφκα Κωσταντίνοβα, ο υπουργός Αθλητισμού Σβίλεν Νέικοφ, ο πρώην μεγάλος Βούλγαρος βολεϊμπολίστας Λιούμπο Γκάνεφ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ισάξια, οι Βούλγαροι όμως γρήγορα πήραν προβάδισμα και ολοκλήρωσαν το πρώτο σετ με σκορ 25:22.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πολύ καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι χάρη στα άριστα μπλοκ και το πολύ συγκεντρωμένο παιχνίδι τους κέρδισαν και το δεύτερο σετ με 25:16.

Οι παίκτες της Εθνικής Σερβίας «ξύπνησαν» και άρχισαν πολύ δυναμικά το τρίτο μέρος. Πήραν προβάδισμα με 5:1, οι Βούλγαροι όμως δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν στο 8:6 μετά από το πρώτο τάιμ άουτ. Μετά το δεύτερο τάιμ άουτ το προβάδισμά τους αυξήθηκε μέχρι το 16:10, και έκλεισαν το σετ με σκορ 25:23, κερδίζοντας με τον τρόπο αυτό και τον αγώνα με 3-0.

Αύριο οι παίκτες της Εθνικής Βουλγαρίας, που επικράτησαν επί της αντίστοιχης της Σλοβενίας με 3:0, θα ξεκουραστούν. Την Παρασκευή θα διεξαχθεί ο τελευταίος αγώνας του Ομίλου Α, στον οποίο οι Βούλγαροι θα αντιμετωπίσουν τους Ισπανούς.

Tags: Εθνική ομάδα βόλεϊ Βουλγαρίας νίκη Εθνική Σερβίας σετ Ολυμπιακό τουρνουά