The Best of GRReporter

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ θριάμβευσε επί του Νο 3 στον κόσμο Στανίσλας Βάβρινκα

15 Ιούνιος 2014 / 11:06:41  GRReporter
3702 αναγνώσεις

Ο καλύτερος Βούλγαρος τενίστας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ πέρασε στον πρώτο του τελικό σε τουρνουά σε χόρτο. Ο Ντιμιτρόφ νίκησε τον τρίτο καλύτερο τενίστα στην παγκόσμια κατάταξη Σταν Βάβρινκα από την Ελβετία, ο οποίος ήταν και νούμερο 1 του τουρνουά, με 6:2, 6:4 για λίγο παραπάνω από μια ώρα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Γκρίσο κατά του Βάβρινκα στα τρία παιχνίδια μεταξύ τους.

Στο πρώτο σετ το ματς πήγαινε ισοδύναμα μέχρι το 2:2. Στο πέμπτο γκέιμ  ο Ντιμιτρόφ έκανε ανατροπή, και μετά έφερε το σκορ μέχρι το 5:2. Στο όγδοο γκέιμ ο Βάβρινκα έχασε δύο δυνατότητες να γυρίσει στο σετ, και ο Ντιμιτρόφ νίκησε με 6:2 μέσα σε 30 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Γκριγκόρ έκανε άλλη μια ανατροπή για 4:3 και στη συνέχεια δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του  να γυρίσει στο ματς.

Για το Βούλγαρο θα είναι ο πέμπτος τελικός σε τουρνουά ATP και ο τρίτος για το 2014. Μέχρι στιγμής ο Γκρίσο θριάμβευσε στη Στοκχόλμη (πέρσι το φθινόπωρο), στο Βουκουρέστι και το Ακαπούλκο (φέτος) και έχασε τον τελικό στη Μπρίσμπεϊν (πέρσι).

Σήμερα το απόγευμα ο Ντιμιτρόφ θα βγει στον πέμπτο του τελικό εναντίον του Φελιθιάνο Λόπεθ από την Ισπανία. Μέχρι τώρα οι δύο τους έχουν παίξει μια φορά- το 2010 στο ίδιο τουρνουά στο Λονδίνο, όταν ο Λόπεθ νίκησε σε δύο σετ.