The Best of GRReporter

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ κέρδισε για πρώτη φορά τουρνουά της σειράς Challenger

30 Αύγουστος 2010 / 19:08:13  GRReporter
2012 αναγνώσεις

Ο καλύτερος Βούλγαρος τενίστας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ κέρδισε τον πρώτο τίτλο της καριέρας του στο τουρνουά της σειράς Challenger.

Ο 19χρονος τενίστας έκανε 8 άσους στα κόκκινα κορτ της Γενεύης και νίκησε τον υπ’ αριθμόν 3 Πάμπλο Αντουχάρ (Ισπανία) με 6:2, 4:6, 6:4 στο τουρνουά με χρηματικά έπαθλα ύψους 30 000 ευρώ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε καλά για τον Ντιμιτρόφ ο οποίος πήρε προβάδισμα με 2:0, ο Αντουχάρ όμως γρήγορα ισοφάρισε για 2:2. Ως το τέλος του σετ όμως ο Ντιμιτρόφ ήταν άψογος και ύστερα από τέσσερα γκέιμ κέρδισε το πρώτο σετ μέσα σε 35 λεπτά.

Το δεύτερο σετ πήγαινε ισότιμα μέχρι το 3:3, ύστερα ο 118ος στον κόσμο Αντουχάρ πήρε τα 6 από τα επόμενα 7 γκέιμ, για να ισοφαρίσει το σκορ και να πάρει προβάδισμα με 3:0 στο κρίσιμο τρίτο μέρος.

Ο Βούλγαρος όμως δεν τα παράτησε και ύστερα από μια σειρά ισχυρών κινήσεων, ανέτρεψε το ματς μέχρι το 4:3 προς όφελός του. Σε σκορ 5:4 Ντιμιτρόφ πήρε προβάδισμα με 40:0 κι έκλεισε το ματς ύστερα από 2.07 ώρες παιχνίδι.

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, ο οποίος είναι 245ος στον κόσμο, κέρδισε 80 βαθμούς για την κατάταξη του АТΡ και 4300 ευρώ. Ο Βούλγαρος τενίστας συνέχισε την άριστη σειρά αναμετρήσεων, που έπαιξε στα τουρνουά της σειράς Futures.

Η νίκη του Ντιμιτρόφ τον ανέβασε κατά 61 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη και ο ταλαντούχος νέος τενίστας κατέχει πλέον την 184η θέση με 270 βαθμούς.

Πηγή: dnevnik.bg

Tags: Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ Challenger τίτλος τουρνουά