The Best of GRReporter

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ επικράτησε του Μάρκου Μπαγδάτη και προκρίθηκε στον τελικό του τένις τουρνουά στο Μπρίσμπεϊν

05 Ιανουάριος 2013 / 23:01:17  GRReporter
2704 αναγνώσεις

Καταπληκτικά νέα για το βουλγαρικό σπορ! Ο Γριγκόρ Ντιμιτρόφ νίκησε τον Κύπριο Μάρκο Μπαγδάτη και μπήκε στην ιστορία του βουλγαρικού τένις. Σήμερα ο Ντιμιτρόφ έγινε ο πρώτος Βούλγαρος τενίστας ο οποίος κατάφερε να περάσει στον  τελικό του τουρνουά ATP, αφού επικράτησε του πρώην φιναλίστ του Australian Open με αποτέλεσμα 6:3, 5:7, 7:6 (5) στον πρώτο ημιτελικό του τουρνουά του Μπρίσμπεϊν στην Αυστραλία με έπαθλα ύψους 436 630 δολαρίων.

Το δεύτερο σετ ήταν δύσκολο για τον Βούλγαρο και ο Μπαγδάτης έκλεισε το σετ με σκορ 7:5. Το τρίτο σετ πήγαινε γκέιμ προς γκέιμ, και λογικά έφτασε στο τάι μπρέικ το οποίο το κέρδισε ο Ντιμιτρόφ με 7:6 (7:5)

Ο Βούλγαρος για πρώτη φορά φτάνει στον τελικό του τουρνουά ΑΤΠ. Αυτή είναι η δεύτερη του νίκη εναντίον του Μπαγδάτη στο τρίτο ματς μεταξύ τους. Σήμερα το παιχνίδι συνέχισε 2 ώρες και 35 λεπτά. Με την σημερινή νίκη ο Ντιμιτρόφ θα προσθέσει 150 βαθμούς για την παγκόσμια κατάταξη και 42 500 δολάρια. Αν θριαμβεύσει στον Μπρίσμπεϊν, ο Ντιμιτρόφ θα προσθέσει συνολικά 250 βαθμούς. Στον τελικό ο Ντιμιτρόφ θα παίξει με τον νικητή του άλλου ημιτελικού Άντι Μάρεϊ, ο οποίος κέρδισε το τουρνουά πέρσι.

Ο Βρετανός επικράτησε του Γιαπωνέζου Κέι Νισικόρι. Η αναμέτρηση ξεκίνησε καλά για τον Νισικόρι ο οποίος πήρε προβάδισμα με 4:1 στο πρώτο σετ, επέτρεψε όμως ο Μάρεϊ να κάνει ανατροπή ως 6:4 και να κερδίσει το σετ. Στο δεύτερο σετ ο Νισικόρι παραιτήθηκε λόγω τραύματος.  Ο Γιαπωνέζος είναι παρτενέρ του Ντιμιτρόφ στα διπλά στο Μπρίσμπεϊν.