The Best of GRReporter

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έφτασε για πρώτη φορά στον τρίτο γύρο του Australian Open

16 Ιανουάριος 2014 / 16:01:48  GRReporter
1663 αναγνώσεις

Ο καλύτερος Βούλγαρος τενίστας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έφτασε στον τρίτο γύρο του Australian Open για πρώτη φορά στην καριέρα του επικρατώντας με 6:3, 6:3, 7:6 (11) του Γιεν-Σουν Λου μετά από ένα ματς-μαραθώνιο.

Είναι η δεύτερη φορά που ο Βούλγαρος θα παίξει στον τρίτο γύρο ενός τουρνουά του  Γκραν Σλαμ. Η πρώτη φορά ήταν πέρσι στο Ρολάν Γκαρός.

Η αναμέτρηση είχε οριστεί για τις 05.45 ώρα Βουλγαρίας, λόγω του καύσωνα στη Μελβούρνη όμως αναβλήθηκε κατά περίπου 3.30 ώρες. Ο Ντιμιτρόφ έπαιξε δυνατά τα πρώτα δύο σετ και πήρε προβάδισμα με 6:3, 6:3.

Ενώ το τρίτο σετ βρισκόταν σε εξέλιξη, ο ήλιος κρύφθηκε πίσω από μαύρα σύννεφα. Και όταν ο Ντιμιτρόφ παραλίγο να κάνει μια σημαντική ανατροπή, άρχισε να βρέχει και το ματς διακόπηκε.

Μετά από περίπου μιάμιση ώρα οι δύο παίκτες επέστρεψαν στο γήπεδο και οι θεατές έγιναν μάρτυρες ενός αληθινού σόου.

Ακόμη από την αρχή της αναμέτρησης έγινε σαφές ότι ο Βούλγαρος θα βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο ισχυρό του σέρβις. Με ανατροπή στο έκτο γκέιμ ο Ντιμιτρόφ κέρδισε το πρώτο σετ.

Ξαφνικά το παιχνίδι του Βούλγαρου άλλαξε απότομα στην αρχή του δεύτερου σετ και ο Λου επωφελήθηκε για να πάρει προβάδισμα με 3:0 μετά από μια ανατροπή. Ο Βούλγαρος όμως απάντησε με έξι γκέιμ που κέρδισε το ένα μετά το άλλο και έφτασε στο σκορ 6:3.

Στο τρίτο  σετ με σκορ 2:1 ο Ντιμιτρόφ έφτασε στο 40:0, ο αντίπαλός του όμως ισοφάρισε. Ο 22ος στον κόσμο είχε κι άλλες ευκαιρίες για ανατροπή, κατά την επόμενη ισοφάριση όμως ο αγώνας πάλι διακόπηκε.

Μετά από την επιστροφή στο γήπεδο ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ολοκλήρωσε αυτό που είχε ξεκινήσει φτάνοντας στο 4:1. Ο Λου άρχισε να παίζει πιο επιθετικά και μετά από μια εντυπωσιακή ανατροπή ισοφάρισε.

Ακολούθησαν σέρβις γκέιμ, στα οποία κανένανς από τους δύο παίκτες δεν έδινε πόντους στον αντίπαλο.

Το αποκορύφωμα του ματς ήρθε στο tie-break. Εκεί ο Λου πήρε αρχικά προβάδισμα με 4:2, ο Ντιμιτρόφ όμως γρήγορα ισοφάρισε. Ο Βούλγαρος δεν κατάφερε να επωφεληθεί από τέσσερα μάτσμπολ, στο πέμπτο όμως πέτυχε το στόχο του και μετά από 13:11 νίκησε.

Στο επόμενο ματς ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ θα αντιμετωπίσει τον νικητή από την αναμέτρηση μεταξύ του Μίλος Ράονιτς και του Βίκτορ Χανέσκου.

Tags: Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ Australian Open tie break Γιεν Σουν Λου