The Best of GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Με πειστική νίκη επί της "Λέβσκι" ξεκίνησε η CSKA στον τελικό του Κυπέλλου βόλεϊ

14 Απρίλιος 2010 / 16:04:03  GRReporter
1920 αναγνώσεις

Οι βολεϊμπολίστες της CSKA νίκησαν με 3:0 (25:19, 25:15, 25:20) την πρωταθλήτρια "Λέβσκι" στην πρώτη αναμέτρηση της τελικής φάσης της Super Liga. Οι «ερυθροί» ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και  δίκαια έφτασαν στη νίκη.

H ομάδα του Αλεξάνδαρ Ποπόφ έδειξε την υπεροχή της ακόμη στην αρχή του πρώτου σετ. Ως τη δεύτερη τεχνική διακοπή η CSKA αύξησε το προβάδισμά της στους 16:10 και μετά δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει το σετ.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα οι «ερυθροί» ήταν ακόμη πιο πειστικοί και έφτασαν στους 25:15. Ακολούθησε άλλο ένα σετ κατά το οποίο οι πρωταθλητές της τακτικής σεζόν κυριαρχούσαν στο γήπεδο.

Η υπεροχή της CSKA ήρθε κυρίως από το καλό παιχνίδι του πασαδόρου Νικολάι Ιβανόφ και την ισχυρή επίθεση του Φίλιπ Μάιο.

Οι «γαλανοί» πάλι έκαναν πολλά λάθη κατά την εκτέλεση της εναρκτήριας ρίψης.

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη σε πέντε αγώνες για την ομάδα του Αλεξάνδαρ Ποπόφ αυτή τη σεζόν.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο "Аρένα Σάμοκοφ" μπροστά σε χίλιους περίπου θεατές.

Ο επόμενος αγώνας θα γίνει την Τετάρτη στις 5.30 μ. μ.

Πρωταθλήτρια γίνεται η ομάδα η οποία πρώτη καταφέρει να πετύχει τρεις νίκες.

Πηγή: dnevnik.bg

Tags: βολεϊμπολίστες της CSKA Κυπέλλου βόλεϊ νίκη Λέβσκι πρωταθλήτρια προβάδισμα